Auto-Created-3
15 Mart 2023 ( 85 izlenme )
Reklamlar

Milyonlarca asgari ücretli çalışanlar yarınki toplantıyı bekliyor!

Milyonlarca asgari ücretli çalışanlar yarınki toplantıyı bekliyor!

Milyonlarca vatandaşın gözü yarın ikinci kez toplanacak olan Asgari Ücret Komisyonu'na çevrilirken, masadaki rakamlar ortaya çıkmaya başladı. Hükümet kanadının 8 bin TL'yi aşan bir teklifle masaya oturacağı tahmin ediliyor.

Milyonların gözü asgari ücret zammına ilişkin komisyonun yarınki ikinci toplantısında. Bir sonraki takvim henüz belirlenmemiş olsa da yeni asgari ücretin yıl sonuna kadar açıklanması bekleniyor. Ancak nihai rakamın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacağı söyleniyor.

ERDOĞAN'DAN ASGARİ ÜCRET MESAJI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün kabineden sonra yaptığı açıklamada şu mesajı verdi: “Başta asgari ücret, memur ve emekli aylıkları olmak üzere işçilerin refah seviyesindeki gerilemeyi telafi etme çabalarımızın, polisin arkasına sığınan tacizciler tarafından engellenmesini kabul edemeyiz."

HÜKÜMET'İN VERECEĞİ RAKAM İLK TEKLİF OLACAK
İş dünyası gazetesinden Mehmet Kaya'ya göre, "Teknik çalışmalar bu kez o kadar önemli değil. Asgari ücreti belirlemek için yapılan çalışmalarda toplumsal baskının ön planda olduğu söyleniyor. Bizim sırtımızda yumurta tepsisi yok, bize yakışmayan bir rakama imza atmayız" diyen TÜRKİŞ komitesi başkanı Pevrul Kavlak, "Üçlü anlaşma olmazsa imzaya gelmeyeceğini ifade etmişti. Neden atmayacağımızı ise basına ve kamuoyuna açıklayacağını belirterek asgari ücretin taban rakamını 7 bin 785 lira olarak belirtmişti. Ankette beklenti 7 bin 845 lira olurken, hükümet kanadının 8 bin liranın üzerinde ilk teklifle masaya oturacağı tahmin ediliyor.

TÜİK HESAPLAMASI BÜYÜK ROL OYNAYACAK
TÜİK tarafından yapılacak hesaplama asgari ücreti belirlemede önemli rol oynayacak. Son yıllarda, bir işçinin ağır, orta ve hafif işler için günlük kalori ihtiyacı ve dengeli beslenmesi için gereken gıda miktarı ile ilgili hesaplamalar Komisyona sunulmuştu. TÜİK, Türkiye'de güncel olarak oluşan fiyatlar üzerine oluşturduğu veri tabanını kullansa da, ülke genelinde gıda fiyatlarındaki artış zaten yüksek olduğu herkes tarafından bilinmektedir.

İŞVERENE TEŞVİKLERİN ARTIRILMASI GÜNDEMDE
Hükümet kanadından gelen ilk teklif, vergiler ve diğer faktörler dikkate alınarak ücretlerin artırılması için çeşitli müzakereleri içeriyor. Ücretleri artırmanın yolu ise kamu destekli gelir vergisi düzenlemesidir. Önceki yıllarda uygulanan teşviklerin işveren tarafına bir miktar daha artırılması gündemde ki başka bir konu olarak gündeme geldi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Şen Kardeşler O’layını yapan sonunda i’tiraf etti. Müge Anlı d’ondu kaldı AYR’INTILAR IMF, ABD'nin büyüme olasılıklarını düşürdü Vatandaş haklı olarak isyanda! Site yöneticileri oturdukları yerden 200 bin TL maaş alıyor Güne düşüşle başlayan altın bin liranın altına düştü!