Auto-Created-3
07 Haziran 2023 ( 116 izlenme )
Reklamlar

Kira Artış Oranları Ne Kadar Olacak?

Enflasyon nedeniyle daire kiralarında fahiş artışın önüne geçmek için 2022 Haziran'ında yürürlüğe giren "yüzde 25 tavanı" 1 Temmuz 2023'te sona eriyor. Bakanlar seçim dönemi öncesinde bu uygulamanın devam edeceğini açıklamıştı. 

Eski Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, üst sınırın devam edeceğini belirtirken, eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, fahiş artışla ilgili yeni çalışmaları olduğunu ve yapanlara hapis ve para cezası gibi yaptırımların uygulanacağını bildirdi. bunu yapmak kirayı artırabilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim döneminde yaptığı açıklamada, “Konut ve zamlar can sıkıcı bir hal aldı. Bu dalgalanmayı tetikleyen birçok neden olduğunu biliyoruz. Ama yine de bu görüntüyü kabul edemiyoruz. Makul ve ölçülü, fahiş kira ödeyenlerin boynunu bükmeye devam edeceğiz” diyerek fahiş zamlara karşı harekete geçeceğini duyurdu.


GÖZLER YENİ UYGULAMADA

Kabine değişikliği ile bu konuyu işlemeye yetkili bakanlar gündemde; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ve Adalet Bakanı Yılmaz Tunç.

Yüzde 25'lik üst sınıra devam etme fikri ilgi görürken, tarifelere bölge bazında üst sınır getirilmesi de gündemde. Ayrıca fahiş zam yapanlara verilecek cezalar da kamuoyu tarafından merakla bekleniyor.

1 Temmuz'da sona erecek olan uygulama için önümüzdeki günlerde resmi adımların atılması bekleniyor.

Haziran 2022'de yürürlüğe giren tavan öncesinde kira artışlarında 12 aylık TÜFE ortalaması kullanılıyordu.

Bu ayki istihdam sınırı yüzde 63,72
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan TÜFE'nin 12 aylık ortalaması kullanılarak hesaplanan kira artış oranı, Mayıs ayı enflasyonu açıklandığında yüzde 63,72 idi. Ocak ayında 72,45 ile zirve yapan oran, Şubat'ta 71,83'e, Mart'ta 70,20'ye ve Nisan'da 67,20'ye geriledi. İşyeri kiralarında bu ay en yüksek artış oranı yüzde 63,72 oldu.

Memurlara kira yardımı

Kira tavanı talebinin yanı sıra AK Parti yetkililerine kira desteği verileceği de açıklandı. Antalya'dan milletvekili seçilen eski Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, büyükşehirlerdeki memurlara il ve ilçelerden kira katkısı ödeneceğini açıkladı. Cumhur İttifakı partisi üyelerinin temsilcilerinin katıldığı birinci tur seçimlerin ardından Antalya'da düzenlediği basın toplantısında Çavuşoğlu, “Bu sorun sadece krizlerin değil, fırsatçıların kurnazlığının da sonucudur. Bu ne ahlaki ne de insani bir durumdur. Yasal düzenlemeler ve ek tedbirlerle gereğini yapacağız. Büyükşehir memurlarına il ve ilçe bazında kira katkısı yapacağız” dedi.

Sosyal konut inşaatı devam ediyor

AK Parti'nin seçim programında "Enflasyonla mücadele" başlığı altında toplu konut projelerine devam edileceği belirtildi. Dar gelirli vatandaşlarımızın harcama karması içinde önemli bir yer tutan kira harcamalarını azaltmak için sosyal konut projelerini titizlikle sürdürmeye devam edeceğiz."

"İlk Evim İlk İş Yerim" adıyla Eylül 2022'de başlayan projenin ilk etabında rastgele 250 bin daire çekildi. Projeye 5 milyon 135 bin 324 geçerli başvuru geldi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, memur ve emekli maaşlarına ilişkin yönetmelik yayınladı Motorinde fiyat artışı bekleniyor İspark Ücretlerine 5 Ay Aradan Sonra İkinci Kez Yüzde 25 Oranında Zam Yapıldı BES'te 500 milyar liralık fon büyüklüğü amaçlanıyor