Auto-Created-3
09 Ekim 2023 ( 53 izlenme )
Reklamlar

AB, Hamas'ın operasyonu sonrası Filistinlilere yönelik kalkınma yardımını dondurdu

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Hamas'ın İsrail'e düzenlediği operasyonun ardından Filistinlilere yönelik kalkınma yardımlarını durdurma kararı aldı. Bu kararın ardından dondurulan yardımların toplam miktarı 691 milyon euro olarak açıklandı.

Hamas'ın askeri kanadı Kassam Tugayları tarafından başlatılan "Asya Tufanı" operasyonu, İsrail'e yönelik binlerce roket atılması ve silahlı grupların İsrail topraklarına girmesiyle devam etti. İsrail de karşı saldırılar düzenleyerek Gazze Şeridi'ne bomba yağdırdı. Bu çatışmalar sırasında birçok insan hayatını kaybetti ve birçok bina hasar gördü.

AB Komisyonu, bu şiddet olaylarının ardından Filistinlilere yönelik tüm kalkınma yardımlarını dondurma kararı aldı. Avrupa Birliği Komiseri Oliver Varhelyi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "İsrail'e ve halkına yönelik terör ve vahşetin boyutu bir dönüm noktasıdır" ifadesini kullandı ve yardımların tamamının incelendiğini, projelerin gözden geçirildiğini ve yeni bütçe tekliflerinin ertelendiğini belirtti.

Varhelyi ayrıca, barış, hoşgörü ve birlikte yaşamanın temellerinin ele alınması gerektiğini ve terörün teşvik edilmesine son verilmesi gerektiğini vurguladı.

Bu gelişme, İsrailFilistin çatışmasının artan gerilimi ve uluslararası toplumun bu duruma verdiği tepkiyi yansıtmaktadır.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Atatürk heykeline balyozlu saldırı 6 şirketin sermaye artırımına onay Koronavirüse rastlandı Asgari ücretle ilgili ikinci toplantı yarın yapılacak: Bayramdan önce açıklanacak mı?