Auto-Created-3
17 Mart 2023 ( 66 izlenme )
Reklamlar

Vatandaşlardan yoğun talep var! Reşat altın 104 yıl sonra yeniden basıldı

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, vatandaşların yoğun ilgisi ve piyasada sahte baskıların önüne geçmek için Reşat Altın'ın basımına yeniden başladı. 

Reşat Altın şu anda 6.400 ile 6.450 TL aralığında alıcı buluyor.

Darphane'nin Beşiktaş'taki genel merkezinde 104 yıl aradan sonra Reşat altının yeniden basımıyla ilgili toplantıda konuşan Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü Abdullah Yasir Şahin, Darphane'nin Fatih Sultan Mehmet tarafından halkın parasal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulduğunu söyledi. 1467'de İstanbul'un fethinden sonra hızla genişleyen imparatorluk. Mehmet tarafından kurulduğunu ve 555 yıllık eski bir devlet kurumu olduğunu söyledi.

6 FARKLI AĞIRLIK DEĞERİ İLE PİYASAYA SÜRÜLECEK
Darphanenin ürettiği para, kıymetli evrak ve belgeler hakkında bilgi paylaşan Şahin, Reşat altının darphane tarafından 19091918 yıllarında Sultan Reşad'ın tahta çıkışının anısına 5 farklı gramajda darp edildiğini söyledi. Şahin, vatandaşlardan gelen yoğun talep nedeniyle kuyumculuk piyasasında da oldukça rağbet gören Reşat altının yeniden baskı talebi doğrultusunda üretim sürecinin başladığını açıkladı.

"ZAMAN ZAMAN YÜKSEK TALEP NEDENİYLE YASADIŞI ÜRETİM YAPILIYOR"
Üretim hakları sadece Darphane'ye ait olan bu ürünlerin yurt içinde ve yurt dışında kimliği belirsiz kişilerce üretildiğini ve yasa dışı pazarlandığını anlatan Abdullah Yasir Şahin, sözlerine şöyle devam etti: "Çok önemli miktarda Reşat altınına el konuldu. güvenlik güçlerinin farklı zamanlarda gerçekleştirdiği operasyonlarda Bu altınların karat ve ağırlıkları standartlara uygun olmadığı için vatandaşlar bilmeden satın aldıkları için büyük zarara uğramakta ve mağdur olmaktadır. Ancak bu durum halka ve topluma da çok zarar vermektedir, bu imitasyon altınları izinsiz yapan, ağırlığı ve kalınlığı standarda uymayan kişiler de vardır. Bu işten haksız ve kayıt dışı kazançlar elde ediyor.


"ORJİNAL ŞEKLİ İLE TEKRAR ÜRETİME BAŞLANMIŞTIR"
Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Şahin, belirttiği nedenlerle üretim hakları sadece Darphane'ye ait olan Reşat altınının karat, ağırlık ve standart güvenlik standartı ile orijinal teknik özellikleriyle yeniden üretime başladığını söyledi. Şahin, 5 farklı gramda ve 22 ayarda (916.6 milyem) üretilen bu altının aslına göre iki binde iki kalınlık ve ağırlık toleransı ile üretildiğini ve günümüze göre piyasaya arz edildiğini açıkladı.

ALTININ ÖN VE ARKA YÜZÜNDE BULUNANLAR
Abdullah Yasir Şahin, üretimine yeniden başlanan Reşat altınının ön yüzünde V. Mehmed Reşad tuğrasının, iki çapraz meşale ve defne yaprağı çelengi bulunduğunu açıkladı. Tuğranın alt kısmına Mehmed Reşad'ın cemiyetinin kuruluş yıl dönümünün basıldığını belirten Şahin, şu bilgileri verdi: "Tuğranın yanında 'Reşad' yazısı yer alıyor. Burada da ön yüzün üstünde 7 yıldız var. Yapraklı defne dallarından çelenk zorluklara tahammülü, gücü, sabrı, bilgeliği ve barışı temsil ediyor.


Yedi yıldız Anadolu ve Rumeli'deki farklı devletleri temsil ediyor. Arka yüzünde "Azze nasruhu duribe fi Konstantiniyye" yazıyor ve hemen altında ise Mehmed Reşad'ın tahta çıktığı “1327” tarihi yer almaktadır. Etrafında, ön yüzde olduğu gibi, bir defne yaprağı çelengi vardır. Üst kısımda bir yıldız var."

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Türkiye'de işsizlik aralık ayında yüzde 8,8 oldu Pandeminin Değiştirdiği Para Politikası Hisse Senetlerini Vurdu! Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: Önde gelen ekonomiler, Türkiye'yi yatırım için radarına aldı Emeklilere bir zam daha yapılacak iddiası! İşte kulislerde konuşulan rakam