Auto-Created-3
16 Aralık 2023 ( 52 izlenme )
Reklamlar

TÜRKİŞ'ten hükümet ve muhalefete mektup: Ücretlilerin temel girdileri vergi matrahından indirilmeli

TÜRKİŞ, asgari ücret pazarlığı sürecinde hükümete ve muhalefete bir mektup gönderdi. Mektupta, vergi düzenlemesiyle ilgili olarak ücretlilerin temel giderlerinin vergi matrahından indirimine izin verilmesi talep edildi. Eğer TÜRKİŞ'in talepleri gerçekleşirse, asgari ücretlilerin üzerindeki vergi yükü hafifleyebilir ve gelirlerinde artış meydana gelebilir.

Mektupta, 2022'den itibaren gelir vergisinden istisna tutulan asgari ücret kadar olan tutarın, sonraki ayların kümülatif vergi matrahına eklendiği belirtilerek, bu durumun ücret gelirlerinin vergilendirilmesinde adaletsizliklere neden olduğu ifade edildi. TÜRKİŞ, bu adaletsizliğin giderilmesi için vergi düzenlemesi talep etti.

Ayrıca, gelir vergisi tarifesinin güncellenmesi talep edilen mektupta, brüt asgari ücretin artışına karşın gelir vergisi tarifesinin birinci diliminin yeterince artırılmadığına dikkat çekildi. Bu durumun asgari ücretlilerin gelir vergisi oranlarını artırdığı ve vergi yükünü ağırlaştırdığı ifade edildi. TÜRKİŞ, gelir vergisi tarifesinin ilk diliminin geçmiş yıllarda olduğu gibi yıllık asgari ücret brüt tutarına göre belirlenmesi ve diğer vergi tarifesi oranlarının da bu temelde güncellenmesini talep etti.

Mektupta, ücretlerin stopaj yoluyla vergilendirilmesi konusunda da eleştiriler bulunuyor. Ücretlerin diğer gelir unsurları gibi sabit bir oranla stopaja tabi tutulması veya daha düşük oranlara sahip ayrı bir vergi tarifesiyle vergilendirilmesi isteniyor. TÜRKİŞ, vergilendirme sistemini daha adil hale getirmek amacıyla ücretlilerin temel giderlerinin vergi matrahından indirimine izin verilmesini ve sosyal yardım kalemlerinin mümkün olduğunca SGK prim matrahına dahil edilmemesini talep ediyor. Bu düzenleme, asgari ücretlilerin vergi yükünü hafifletebilir ve gelirlerini olumlu yönde etkileyebilir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Milli Piyango yılbaşı özel çekilişinde büyük ikramiyenin Kolombiya'da bir kişiye çıktığı iddiaları yalanlandı Her 10 şirketten 9'u uzaktan çalışma konusunu gündeme getiriyor İnşaat sektöründe ara eleman krizi: Günlük 2 bin liraya çalışacak eleman yok Gölbaşı Belediyesi personeline yüzde 34 zam! En düşük maaş 16 bin TL oldu