Auto-Created-3
31 Ekim 2023 ( 53 izlenme )
Reklamlar

Yeni uygulama 1 Ocak'ta başlıyor! İzin belgesi olmadan evini günlük kiralayana 1 milyon lira ceza kesilecek

Yüksek gelir elde etme beklentisiyle evlerini günlük kiraya veren ev sahipleri için getirilen yeni yasaya göre, izin belgesi olmadan bu tür kiralamalar yapanlara ciddi cezalar uygulanacak. 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girecek olan yasa ile yılda dört defa veya daha fazla günlük kiralama yaptığı tespit edilen ev sahiplerine 1 milyon lira ceza kesilecek.

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, günlük kiralanan dairelerin sorunlarını ele alarak, bu uygulamanın turizm sektöründe kayıt dışı ekonomiye ve yetkisiz aracıların artmasına neden olduğunu belirtti. Bu sorunların çözümü amacıyla yapılan yasal düzenlemenin 1 Ocak 2024'ten itibaren yürürlüğe gireceğini açıkladı.

Yasaya göre, turizm amaçlı konut kiralayanlar öncelikle izin belgesi almak zorunda olacaklar. İzin belgesi olmadan turizm amaçlı kiralama yapan ev sahiplerine her kiralama için 100 bin lira idari para cezası verilecek ve izin belgesi alabilmeleri için 15 günlük bir süre verilecek. İzin belgesi almadan turizm amaçlı kiralama yapmaya devam edenlere 500 bin lira idari para cezası uygulanacak ve bir kez daha 15 günlük bir süre verilecektir.

Ayrıca, izin belgesi sahibi olan bir kişi, kiraladığı konutu kendi adına ve hesabına üçüncü kişilere kiralamışsa, her bir kiralama için 100 bin lira idari para cezası alacaktır. Aynı şekilde, kendi konutunu turizm amaçlı kiraya verenler ve izin belgesi olmayan konutların kiralanmasına aracılık edenler için de aynı idari para cezası uygulanacaktır.

Son olarak, izin belgesi olmadan turizm amaçlı kiralama faaliyetlerine devam edenler ve bir yıl içinde aynı konutu dört defadan fazla kiraya verenler için ayrıca 1 milyon lira idari para cezası uygulanacaktır. Bu yeni yasal düzenlemeler, günlük kiralama sektöründe düzeni sağlama amacı taşımaktadır.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Litvanya, Türkiye’den SİHA alıp Ukrayna’ya Bağışlayacak Bakan Şimşek: 420 binden fazla kapıyı çaldık, niyetimiz kira sözleşmelerini e-Devlet üzerinden yapmak BBP patronu Destici'den hükümete itiraz: Üreticilerimiz KDV ve ÖTV'den muaf olsun Çalışma ve Sosyal Bakanı Vedat Bilginden 3600 Ek Gösterge Açıklaması Mayıs Ayı Sonunda Açıklama Yapacağız