Auto-Created-3
10 Mart 2023 ( 110 izlenme )
Reklamlar

Yabancı şirketin ‘Petrol yok’ diyerek kapattığı kuyudan petrol fışkırdı

Adana’nın Ceyhan ilçesine bağlı Soysalı Mahallesi’nde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) bağlı ‘Çukurova 1 ve Çukurova 2’ adlı inceleme sahasında 2 senedir süren çalışmalar neticesi petrol bulundu. Petrolün oluşturulan incelemeler neticesi yüksek nitelikte bulunduğu öğrenilirken alanda çalışmalar genişletildi.
BAŞKA KUYULAR DA AÇILDI

Petrol kuyularının bulunduğu alanlarda ve yollarda çalışmalar son süratle devam eder iken ‘MudPit’ havuzunun da kurulduğu görüldü.
YABANCI ARAŞTIRMACILAR PETROL YOK DİYEREK KAPATTI

Öte yandan 1960’lı senelerde turist şirketlerin gelip sahada inceleme yaptığı ve ‘Burada petrol yok’ denilerek kuyularının üzerinin kapatıldığı öğrenildi. 1998 Ceyhan Depremi’nden sonra ise gene sahada inceleme yapıldığı ve bu seferde bin 500 metre derinliğe inildiği gene ‘Burada petrol yok’ denilerek kuyunun kapatıldığı öne sürüldü.
Son 2 senedir ise bölümde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın yaptığı aramada bin 350 metrede petrol bulduğu öğrenildi. ‘Çukurova 1’ adlı inceleme sahasından çıkan petrolün ‘yüksek’ nitelikte bulunduğu bunun üstüne ise başka kuyuların açıldığı öğrenildi.

KÖYLÜLER MUTLU

İhlas Haber Ajansı’nın dron ile görüntülediği alanlarda çalışmanın devam ettiği görülürken doğduğundan bu yana köyde yaşam sürdüren 66 yaşındaki İsa Sezgin, “Mısır sulaması yapılırken 1998 senesinde suyun içinde kara bir maddenin çıktığı ve bununda mısırı bozduğu görüldü. Bunun üstüne tarla sahibi maddeyi götürüyor ve petrol bulunduğu meydana çıkıyor. Şimdi 2 kuyudan verim alınıyor. Buradan günlük 23 tanker petrol gidiyor. Bu ülke amacıyla çok olumlu bir şey. Buradan petrolün çıkması faydalı ve yararlı olur” diye konuştu.

“MUTLAKA BURADA PETROL VAR”

Köyde 14 kuyu açılacağını öğrendiğini izah eden Sezgin, “Buraya tırlarla malzeme geliyor. Demek ki bazı şeyler var ki geliyor. 1967 senesinde ben çocukken buraya turistler geldi ve 2030 metrelik kuyu açıp ‘Burada bir şey yok’ deyip çekip gittiler. Fakat en neticesinde bizim insanımız buldu bu petrolü. Mutlaka burada petrol var. Yabancı burada sana para kazandırmaz. Burada Türkiye’nin kalkınması, para sahibi insanların elini kolunu çekmesi demek. Ne vakit sen muhtaç olursun turist gelir buraya parasıyla para kazanır. Sende yarı aç, yarı tok kalırsın” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez kısa vakit evvel bir gazeteye "Adana'daki petrol keşfini yakında ilan edeceğiz" şeklinde bildirimde bulunmuştu. Hem de geride bıraktığımız Nisan ayında TPAO'ya, Adana’da 15 bin 398 hektar yüz ölçümüne sahip saha amacıyla 5 sene vakit ile petrol arama ruhsatı verildi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kemal Kılıçdaroğlu, "Ben Bir Aleviyim ve Aynı Zamanda Samimi Bir Müslümanım." TUSAŞ ABD'den talep edilen F-16'ları Türkiye'de üretmeye talip Fed’in takip ettiği enflasyonda yeni rekor Deprem Bağış Transferlerinden Ücret Talep Edilmeyecek