Auto-Created-3
10 Nisan 2023 ( 84 izlenme )
Reklamlar

Rus rublesi, dolar karşısında son 4 yılın en yüksek seviyesinde

    Rus rublesi, dolar karşısında son 4 yılın en yüksek seviyesinde

    Dolar karşısında güçlenmeye devam eden Rus rublesi, Mart 2018’den beri en yüksek seviyeye çıktı.

     7 Mart ‘ta ABD’nin Rus petrolü ve doğalgaz ithalatını yasaklamasıyla birlikte ruble, dolar ve euro karşısında tarihinin en düşük seviyelerine gerilemişti. Rusya Merkez Bankası'nın faizi artırması ve sonrasında alınan önlemlerle değer kazanan ruble, Devlet Başkanı Viladimir Putin'in, doğalgazı rubleyle satacaklarını açıklamasının ardından yükselişini hızlandırdı.

    RUSYA SERMAYE KONTROLLERİNİ GEVŞETİYOR

    RusyaUkrayna savaşına dair gelişmeler, piyasalarda gündem maddesi olmaya devam ediyor. Rusya’nın sermaye kontrollerini gevşetmeyi değerlendirdiğine dair haberlere rağmen ruble, bugün dolar karşısında yüzde 2 yükselişle 56 seviyelerinde seyrediyor.

      EN İYİ PERFORMANS GÖSTEREN PARA BİRİMİ

      Ruble, Ukrayna operasyonu nedeniyle uygulanan yaptırımların ülkeyi ekonomik darboğaza sokmasına rağmen, dolar karşısında bu yıl yüzde 30 yükselerek en iyi performans gösteren para birimi oldu. Bazı ekonomistler, toparlanmanın çok hızlı gerçekleştiğini ve bu değer kazancının bütçe gelirlerine darbe vuracağını, ihracatta rekabetçiliği de azaltabileceğini dile getiriyor.

      “RUS EKONOMİSİ İYİ DAYANIYOR"

     Rusya lideri Putin, “ Tüm zorluklara rağmen Rus ekonomisinin yaptırım darbesine, son derece İyi dayandığını belirtmek isterim. Tüm ana makroekonomik göstergeler bunu söylüyor.”dedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Arçelik, Eskişehir'de geri dönüşümlü ürünlerle sanat atölyesi kurdu Zorunlu trafik sigortasında Sigorta Aracıları Teklif Platformu uygulaması başlıyor Dolar, 30.80 TL'ye çıkarak tarihi seviyesini gördü KYK borçlularına müjde! Takvim netleştirildi ve Duyuru tarihi de belirlendi.