Auto-Created-3
08 Ağustos 2023 ( 65 izlenme )
Reklamlar

Petrol fiyatları son 4 ayda zirve yaptı! Yeni akaryakıt zamları

Benzin ve motorine 36 liranın üzerine çıkacak yeni zamlar yakındır. OPEC+ üretim kısıntıları nedeniyle 86 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı 4 ayın zirvesine ulaştı. Bu gelişmenin önümüzdeki günlerde akaryakıt fiyatlarına yansıması bekleniyor.

Vergi artışları, petrol fiyatları ve dövizdeki yükselişle akaryakıt fiyatları hızla yükseldi. Art arda yapılan zamların ardından benzin ve motorinin fiyatı 36 lirayı geçti. OPEC+ ülkelerindeki kesintilerle birlikte petrol fiyatları son 4 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Bu gelişme önümüzdeki günlerde akaryakıt fiyatlarına zam olarak yansıyabilir.


BRENT PETROL 86 DOLARA ÇIKTI

OPEC+, petrol primlerini kesintilerle yükseltti ve dört ayın en yüksek seviyesinde kaldı. Petrol fiyatları, önde gelen üreticilerin Suudi Arabistan ve Rusya'nın küresel piyasaları daha da sıkılaştırmak ve fiyatları desteklemek amacıyla arzı bir ay daha düşük tutma sözü vermesinin ardından Nisan ortasından bu yana en yüksek seviyesine yükseldi.

 Brent ham petrol vadeli işlemleri Asya seansında 25 sent artışla varil başına 86.49 dolara yükselirken, ABD Batı Teksas (WTI) ham petrolü %0.3 artışla varil başına 83.05 dolara yükseldi. Her iki sözleşme de geçen hafta üst üste altıncı haftalık kazançlarını açıklayarak Aralık 2021'den Ocak 2022'ye kadar en uzun galibiyet serisini kaydetti.

ARABİSTAN'DAN GÜNLÜK 1 MİLYON VARİL KESİNTİSİ

Son haftalarda fiyatları destekleyen faktörler arasında ABD'nin faiz artırımlarını azaltacağı beklentileri, OPEC+ arzındaki düşüş ve kötü bir ikinci çeyreğin ardından dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin'deki petrol talebini artıracak teşvik umutları yer alıyor. 

Dünyanın en büyük ihracatçısı Suudi Arabistan Perşembe günü gönüllü olarak günde 1 milyon varil üretim kesintisini Eylül ayının sonuna kadar uzattı ve bunun daha da uzatılabileceğini veya derinleştirilebileceğini ekledi. Krallığın Eylül ayı üretimi 9 milyon varil civarında olacak.

Yeni akaryakıt fiyatları kapıda

Akaryakıt fiyatları döviz kuruna ve uluslararası petrol fiyatlarındaki değişimlere bağlıdır. Günlerdir 27 lira sınırında seyreden yüksek dolar kuru ve Brent petrolün son 4 ayın zirvesi olan 86 ABD dolarına yükselmesiyle birlikte kalorifer yakıtı fiyatında yeni artışlar yaşandı. Petrol ve döviz kurları değişmediği takdirde önümüzdeki günlerde akaryakıt fiyatlarında yeni artışlar olabilir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İstanbul'da kentsel dönüşüm için “Yarısı Bizden” kampanyası: Kanun neler sağlıyor, uzmanlar finansman paketini nasıl yorumluyor? O kokuyu duyuyorsanız korkun!" İBB'den nakit ihtiyacı olanlara yeni proje: İstanbulkart üzerinden 2500 TL faizsiz kredi Fed faiz kararını açıkladı