Auto-Created-3
16 Kasım 2023 ( 26 izlenme )
Reklamlar

Özel sektörün yurt dışı kredi borcu, Merkez Bankası'nın rezervlerinden bile fazla

Özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, 2022 yıl sonuna kıyasla Eylül sonu itibarıyla 1,4 milyar dolar azalarak 157,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu miktar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) toplam rezervinden daha fazla. TCMB'nin rezervleri ise 128 milyar 420 milyon dolar seviyesinde bulunuyor.

Eylül sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu şu şekilde dağılmıştır:

Uzun vadeli kredi borcu, 2022 yıl sonuna göre 1,8 milyar dolar azalarak 148,7 milyar dolar.
Kısa vadeli kredi borcu (ticari krediler hariç), 383 milyon dolar artarak 8,5 milyar dolar.
Borçluya göre dağılıma bakıldığında:

Uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, bir önceki yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 1,3 milyar dolar arttığı gözlemlenmiştir.
Uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının ise 128 milyon dolar azaldığı görülmüştür.
Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 487 milyon dolar azaldığı, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının ise 673 milyon dolar arttığı belirtilmiştir.
Döviz kompozisyonuna göre, uzun vadeli kredi borcunun yüzde 59,5'i dolar, yüzde 35,4'ü euro, yüzde 2,2'si Türk lirası ve yüzde 2,9'u diğer döviz cinslerinden oluşmaktadır. Kısa vadeli kredi borcunun ise yüzde 37,8'i dolar, yüzde 35,2'si euro, yüzde 20,7'si Türk lirası ve yüzde 6,3'ü diğer döviz cinslerinden oluşmaktadır.

Sektör dağılımına göre, uzun vadeli toplam kredi borcunun yüzde 35,8'ini finansal kuruluşlar, yüzde 64,2'sini finansal olmayan kuruluşlar oluşturmaktadır. Kısa vadeli toplam kredi borcunun ise yüzde 73,4'ünü finansal kuruluşlar, yüzde 26,6'sını finansal olmayan kuruluşlar oluşturmaktadır.

Ayrıca, özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcunun kalan vadeye göre incelenmesi sonucunda, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek anapara geri ödemelerinin toplam 44,9 milyar dolar olduğu görülmektedir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Iphone Çıplak halde eşini kelepçeleyerek işkence eden cani kocasını öldürmüştü! Kan donduran ifadesi ortaya çıktı! Her satırı dehşete düşürdü.. ABD, Türkiye'deki 5 şirkete ve 1 Türk vatandaşına yaptırım uygulayacak Gerçek Ortaya Çıktı....