Auto-Created-3
07 Eylül 2023 ( 83 izlenme )
Reklamlar

Orta vadeli programın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Orta vadeli programın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Seçim sonrası yeni ekonomik yönetimin yol haritasını belirleyen Orta Vadeli Program (OVP) açıklandı. Bu program ayrıntılı bir yol haritasından ziyade bir niyet beyanıdır. Dolayısıyla yapabileceğimiz değerlendirmeler, belirlenen hedefler arasındaki iç tutarlılığı incelemek ve program hedeflerinin başarısına dair kanıt aramaktan öteye gidemez.

Geçen yılki programdaki değişikliklere baktığımızda bu yılki programın daha sağlam, iç tutarlılığının daha güçlü ve önceliklerin daha net belirlendiğini görüyoruz.

Öncelikle son OVP'de yer alan ve ciddiye alınamayacak olan 20232025 enflasyon tahminlerinin her yıl iki kattan fazla artırıldığını görüyoruz. Bu, belirtilen hedeflerin güvenilirliğinin sağlanmasında önemli bir adımdır.

2023 sonu enflasyon tahminine bir parantez açalım.

Temmuz ayı enflasyon değerlendirme toplantısında Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 58 olarak açıkladı.

O dönemde Koç Üniversitesi'nden arkadaşlarım Cem Çakmaklı ve Sevcan Yeşiltaş'la paylaştığımız yıl sonu tahmini yüzde 72 idi.

Ağustos ayı Para Politikası Kurulu (PPK) kararı açıklandığında Merkez Bankası (TCMB) 750 baz puanlık faiz artırımı açıklamış ve enflasyon tahmininin geçen yıl yayınlanan raporun üst bandına yakın olacağını söylemişti ve yüzde 62'ye yükseleceği belirtilmişti.

Dün açıklanan ÖVP, bu tahminini yüzde 65 olarak güncelleyerek yıl sonu beklentilerimize bir adım daha yaklaştırdı.

Resmi olarak açıklanan enflasyon beklentilerinin bağımsız ekonometrik analizlerimizin rakamlarına yaklaşması, güvenilirlik açısından son derece olumlu olup, raporun diğer hedeflerine ilişkin değerlendirmemizi daha ciddi anlamlandırmaktadır.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

"Duyum aldım" diyen Destici asgari ücret zammı için rakam verdi: 16-17 bin TL arasında olacak Aile Destek Programı kapsamında hane başına yıllık 7 bin 200 TL! KESK Eş Başkanı Yeşil: Bugün milyonlarca kamu çalışanı ve emekli için koskocaman bir hiç ortaya çıktı. İzmir'de grevin 2. günü: Otobüs durakları kalabalık, trafik felç oldu