Auto-Created-3
15 Nisan 2023 ( 87 izlenme )
Reklamlar

Neredeyse Dizel Kadar Hesaplı

Farklı yakıt türlerine sahip otomobillerin artması, birkaç ay öncesine göre sıfır otomobil almak isteyenler için daha fazla fırsat sunuyor. Seçeneklerin artması soru işaretlerini de beraberinde getiriyor.

Öyle ki geçtiğimiz günlerde yerli elektrikli otomobil Togg satışa çıkarıldı ve 2023 yılında 20 bin kişi yapılan çekilişle otomobilin sahibi seçildi.

Aynı günlerde ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla da Türkiye'ye gelme sinyali verdi.

Diğer markaların yeni elektrikli modelleri yolda. Tüm bunlar, elektrikli araç pazarının 2023 yılında hızla büyüyerek toplamda 40.000 adede yaklaşacağını gösteriyor. Böyle bir durumda elektrikli araçların pazar payı yüzde 1,5'ten yüzde 5'e çıkıyor.


Bu görüntü hem sıfır hem de ikinci el araba almak isteyenlerin sadece yakıt maliyetini değil, aynı zamanda şarj maliyetini de düşünmelerine neden oluyor.

SORUMLULUK HESABI DEĞİŞTİ

Bir hatırlatma olarak 2022 yılına kadar yüksek kilometre yapanların benzinli ve dizel araç alırken dizele, düşük kilometre yapanların ise benzine geçmesi ekonomik olarak mantıklı olacaktır.

Hatta bu hesaplamada uzun yıllar limit olarak yılda 20.000 kilometre kullanıldı ve dizel motor için ödenen ek ücret en fazla 5 yıl içinde düşülebiliyordu. Ancak akaryakıt fiyatlarındaki değişiklikler, dizel araçlarda yüksek meblağların geri alınmasını zorlaştırdı.

Sonuç olarak, hem paranın karşılığı hem de üreticilerin dizel seçeneği sunmaması, benzinli araba satışlarında ön plana çıktı.

Dizel ve benzinli araçların yakıt maliyetlerinin güncel yakıt fiyatları ile karşılaştırılması, kilometre başına maliyetin eskisi kadar farklı olmadığını göstermektedir.
Örneğin depo kapasitesi 50 litre olan benzinli bir araba, kurşunsuz benzinin güncel fiyatıyla deposunu yaklaşık 1100 liraya doldurabiliyor.

Bu arabanın şehir içi ve şehir dışı karma kullanımda 600 kilometre yol kat ettiğini varsayarsak, benzinli bir arabanın kilometre başına ortalama maliyetinin 1,8 TL olduğu sonucuna varılır.


Aynı hesabı dizel bir araba için yaparsak, 50 litre deposu olan bir arabayı düşünürsek durum bu.

Aracın 1 deposu 1050 TL doluyor. Ortalama bir dizel otomobilin şehir içi/şehirlerarası karma trafikte 800 km yol kat ettiğini varsayarsak, bu otomobilin ortalama kilometre başı maliyeti 1,3 TL'dir.

Bu hesaba göre yılda 20.000 kilometre yol yapan bir kullanıcı benzinli araçla 36.000 TL, dizel araçla 26.000 TL yakıt ödemek zorunda kalacak.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Emekli olup çalışmak isteyenlerin dikkatine! İşe başladıktan sonra maaşınız düşebilir Alibaba hisseleri, kurucu Jack Ma'nın bir yılın ardından Çin'e dönmesiyle Hong Kong borsasında yüzde 5'in üzerinde bir artış gösterdi Rekabet Kurulu devreye girdi! Yemeksepeti'ne soruşturma başlatıldı Aylık 10.000 TL maaşla çoban bulamayan çiftçi İsmail Gümüş, "İşler böyle giderse işi bırakacağım" diyerek isyan etti.