Auto-Created-3
30 Mart 2023 ( 68 izlenme )
Reklamlar

Borsa, 5 Gün Kapalı Kalacak

Kahramanmaraş'ta meydana gelen iki büyük deprem felaketinin ardından Borsa İstanbul toplamda %16,2 değer kaybetti ve bugünkü işlemler iptal edildi. Borsa 5 gün süreyle kapalı olacaktır. Tüm sermaye yatırımcılarının %10'u deprem bölgesinde. Bugün iptal olmasaydı 13 dakikanın piyasa değeri olarak zararı 360 milyar TL olacaktı.

Deprem felaketinin ardından üç gün içinde toplam yüzde 16,2 değer kaybeden Borsa İstanbul, 5 iş günü kapalı kaldı. Kapalı piyasalarda sağlıklı fiyatlamaya imkan vermeyen düşük işlem hacmi dikkate alınarak 8 Şubat 2023 tarihinde yapılan tüm işlemlerin iptaline karar verildi. BIST 100, depremlerin ardından 2 günde yüzde 9,8 düşüş yaşadı. 

Özellikle dünkü yüzde 8,6'lık gerilemenin ardından borsanın işlemler için geçici olarak kapatılması konuşuldu. Bugün, facianın 3. gününde Borsa İstanbul, sabah saatlerinde bir düşüşün daha ardından borsada işlemlerin durduğunu duyurdu. 

Kapatma kararı alınana kadar 3 günde toplam kayıp yüzde 16,2'ye ulaştı. Yatırımcılar, depremin ardından yoğun bir şekilde sosyal medyadaki işlemlerin iptalini talep etti.

Bugün facianın 3. gününde yüzde 7'yi aşan düşüşün ardından sabah saatlerinde iki devre kesici devreye girdi. Bunun ardından borsada işlemlerin durduğu açıklandı. Saat 17:30 sıralarında bugünkü işlemlerin iptal edileceği ve borsanın 5 gün süreyle kapatılacağı açıklandı.

Borsa İstanbul A.Ş. Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) aşağıdaki gibidir:

“Deprem sonrası artan volatilite ve olağandışı fiyat hareketleri nedeniyle Borsa İstanbul Piyasalarının güvenilir, şeffaf, verimli, istikrarlı, adil ve rekabetçi işleyişini sağlamak amacıyla Borsa İstanbul A.Ş. Hisse senedi ve borsa endeks türev piyasalarının 8 Şubat 2023 saat 11:00'den itibaren (14 Şubat 2023 akşamına kadar) 5 iş günü boyunca borsa ile vadeli işlem ve opsiyon piyasasının kapalı olması ve düşük işlem hacmi dikkate alınarak BİAŞ Yönetmeliği'nin “Borsa Tarafından Emir ve İşlemlerin İptali” başlıklı 33. maddesinin 1c bendine göre 8 Şubat 2023 tarihinde gerçekleştirilen tüm işlemlerin iptaline karar verilmiştir.

Yatırımcıların Yüzde 9.6'lık Kısmı Deprem Bölgesinde

Tüm sermaye yatırımcılarının %10'u deprem bölgesinde. Bugün iptal olmasaydı 13 dakikanın piyasa değeri olarak zararı 360 milyar TL olacaktı. MKK verilerine göre Ocak 2023 itibarıyla depremden etkilenen 10 ilde 381 bin 383 borsa yatırımcısı bulunuyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yeni salgın Bakan Işıkhan: Asgari ücrette henüz rakam belli değil, bu hafta içi açıklayacağız AIM startup, küresel teknoloji trendlerinin odak noktası haline geldi Güne yükselişle başlayan dolar 26,96 liradan işlem görüyor