Auto-Created-3
01 Mart 2024 ( 25 izlenme )
Reklamlar

Motorine 1 lira 35 kuruş indirim geldi

Brent petrol fiyatları ve döviz kurlarındaki dalgalanmalarla birlikte motorin fiyatlarına yeni bir indirim geldi. Gece yarısı itibarıyla motorin fiyatlarında 1 lira 35 kuruşluk bir düşüş yaşandı. Böylelikle İstanbul'da motorinin litresi 40 lira 7 kuruşa, Ankara'da ise 41 lira 46 kuruşa geriledi.

Bu indirim, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) duyurusu ve uluslararası piyasalardaki fiyat değişikliklerine bağlı olarak yapılan son indirimlerin ardından geldi. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz'ın önceki açıklamasına göre, rafinerilerin gerekli adımları atması ve marj oranlarının güncellenmesi bekleniyordu. Bu güncelleme sonucunda benzinde 76 kuruş, motorinde ise 2 lira 10 kuruşluk indirim gerçekleşmişti.

Akaryakıt fiyatları Türkiye'de gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle hesaplanıyor. Bu hesaplama sürecinde Akdenizİtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek belirli bir fiyat değişim farkı dikkate alınıyor. Sonuç olarak dağıtım firmaları tarafından belirlenen fiyatlar, rekabet ve serbest piyasa koşulları nedeniyle şirketler ve bölgelere göre küçük farklılıklar gösterebiliyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 Eylül'e yaklaşırken, denizlerdeki av yasağı sona eriyor ve balıkçılar yeni sezon için hazırlıklarını sürdürüyor Özel okul ücretlerinin zam hesabı değişti! İşte yeni formül Baklavada fıstık problemi Korona virüste korkulan oluyor. Mutasyon haberi geldi Dünya Sağlık Örgütü acil açıklama yaptı