Auto-Created-3
16 Nisan 2023 ( 65 izlenme )
Reklamlar

Moody's Türkiye için büyüme tahminini güncelledi.

Moody's Türkiye için büyüme tahminini güncelledi.

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye ekonomisi için bu yılki büyüme tahminini yüzde 2'den yüzde 2,3'e, 2024 için büyüme tahminini ise yüzde 3'ten yüzde 4'e yükseltti.

Moody's Şubat 2023 Küresel Makro Görünüm raporunu yayınladı.

Rapora göre, sıkı para politikaları çoğu büyük ekonomide ekonomik aktiviteyi ve istihdamı etkilediğinden, küresel büyümenin 2023'te daha da yavaşlaması bekleniyor.

G20 kaynaklı küresel ekonomik büyümenin 2022'de yüzde 2,7'den bu yıl yüzde 2'ye yavaşlayacağı ve 2024'te yüzde 2,4'e yükseleceği tahmin ediliyor.

Rapor, gelişmiş ekonomilerdeki enflasyonun 2023 ve 2024'ün büyük bölümünde merkez bankalarının hedeflerinin üzerinde kalmasının beklendiğini, gelişmekte olan ülkelerde ise enflasyon beklentilerinin karışık olduğunu ortaya koydu.

Merkez bankalarının faiz sıkılığını piyasaların beklediğinden daha uzun süre sıkı tutacağına dikkat çekilen raporda, parasal sıkılaştırmanın sonunun yaklaştığına dair net bir algı olmakla birlikte sıkılaştırmanın ne kadar ve ne kadar süreceği bilinmediği vurgulandı

Raporda, ABD, Almanya, Fransa, İtalya, Kanada, Çin, Hindistan, Meksika, Rusya, Türkiye ve Suudi Arabistan için 2023 büyüme tahminlerinin yükseltildiğine dikkat çekilirken, Arjantin, Güney Afrika ve Güney Kore için büyüme tahminleri yükseltildi. indirdi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İşsizlik Oranları Belirlendi! İşte Türkiye'deki İşsizlik Tablosu Merkez Bankası: Faiz artışında enflasyon görünümündeki bozulma dikkate alındı TOKİ'den kalan borçlarını peşin ödeyeceklere yüzde 25 indirim müjdesi! Ancak bir şartları var Dijital altın ya da Bitcoin