Auto-Created-3
25 Ocak 2024 ( 27 izlenme )
Reklamlar

Merkez'in faiz açıklamasında dikkat çeken detay: Gerekli parasal sıkılık düzeyine ulaştık

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz oranını yüzde 42.50'den yüzde 45'e yükseltmesine dair açıklama metni çeşitli önemli detaylar içermektedir.

Açıklamada, "Kurul, gerekli parasal sıkılık düzeyine ulaşıldığını ve bu düzeyin gerektiği müddetçe sürdürüleceğini değerlendirmiştir. Enflasyon görünümü üzerinde belirgin ve kalıcı riskler oluşması durumunda ise parasal sıkılık gözden geçirilecektir." ifadeleri yer almaktadır. Bu, Merkez Bankası'nın enflasyonun kontrolüne büyük bir vurgu yaptığını ve gerekirse daha fazla sıkılaştırmaya gidebileceğini göstermektedir.

Ayrıca, açıklama metninde parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkileri göz önüne alınarak, dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine ulaşıldığı belirtilmiştir. Politika faizinin mevcut seviyesinin, aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sürdürüleceği değerlendirilmiştir.

Açıklama metni, politika kararlarının enflasyonu geriletme amacı güderek belirleneceğini ve kurulun fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edeceğini vurgulamaktadır. Bu, Merkez Bankası'nın enflasyon hedefine ulaşma konusundaki kararlılığını yansıtmaktadır.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Borsada Düşüş Yaşandı 15 Aralık ve 16 Aralık 2020'de 6 il ve 14 ilçede internet kesilecek Şarj Bitmiş Olsa Bile AFAD Hayat Kurtarıyor Depremde Türkiye'ye rekor AB yardımı