Auto-Created-3
20 Mart 2023 ( 54 izlenme )
Reklamlar

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantı kararlarını ilişkin özet raporu yayınladı.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantı kararlarını ilişkin özet raporu yayınladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetinde, finansal istikrara yönelik riskleri de dikkate alan liraizasyon odaklı yaklaşımın devam edeceğini belirtildi. Para politikasında temsil edilen sürdürülebilir fiyat istikrarı hedefi doğrultusunda gerçekleştiğini belirten Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun 22 Aralık tarihli toplantı özeti yayınlandı.

Özette, kasım ayında tüketici fiyatlarının yüzde 2,88 arttığına dikkat çekilirken, yıllık enflasyonun 1,12 puan azalarak yüzde 84,39 olduğu kaydedildi.

Özet, enerji ve temel mal gruplarının etkisinin yıllık enflasyondaki düşüşün anahtarı olduğunu tespit etti ve şunları buldu:

“Aylık olarak gıda gruplarının fiyat gelişmeleri ön plana çıktı. Temel mal grubu yıllık enflasyonu tüm alt gruplarda gerilerken, enerji grubu fiyatları ılımlı seyrini sürdürürken, süt ve süt ürünleri fiyatlarındaki artışın baz etkisiyle grup yıllık enflasyonu gerilemiştir.
Üretici fiyatlarının aylık artış hızı, elektrik ve doğal gaz üretimi ile rafine edilmiş petrol ürünleri fiyatları ve ana metal sanayindeki gerilemenin etkisiyle önemli ölçüde yavaşlamış ve bu doğrultuda yıllık üretici enflasyonu gerilemiştir. Gördüğümüz verilerle beraber bazı mevsimsel etkilerden arındırılmış veriler ile göstergelerdeki aylık değişimler yavaşlamaya devam etmiş ve yıllık enflasyon gerileme eğilimine girmiştir.

Özette, gıda ve alkolsüz içecekler grubunda yıllık enflasyonun 3,50 puan artarak yüzde 102,55'e yükseldiği belirtilirken, fiyat artışlarının grup geneline yayıldığı ve yıllık enflasyonun işlenmemiş gıdalarda 5,00 puan artışla yüzde 107,35, işlenmiş gıdalarda ise yüzde 2,03 puan artışla yüzde 97,24 olduğu bildirildi.

Özette, Kasım ayı enerji fiyatlarının son aylara göre yüzde 1,28 ile ılımlı kaldığını belirten özette, "Ham petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle öncü göstergeler Aralık ayı akaryakıt fiyatlarında enerji fiyatlarında düşüşe işaret ediyor." denilmiştir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İTO Başkanı Avdagiç'in kirayı düşürecek önerileri 90.5 milyar dolarlık rekor kırdı Kamu işçisinin zam pazarlığında taban ücretler ve zamlar gündemde USTA OYUNCU