Auto-Created-3
17 Ağustos 2023 ( 57 izlenme )
Reklamlar

Memurun maaş zammı belli oluyor! Kritik toplantı öncesi Bakan'dan heyecanlandıran sözler: Tüm paydaşlar memnun olacak

Hükümet, 20242025 yılları için toplu sözleşme zammına ilişkin yeni teklifini memur ve memurların bilgisine sunacak. Görüşme öncesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Tabii ki bu bir müzakere süreci. Teklifler kabul edilsin veya edilmesin verilir. Bu çok doğal bir ilerleme. Umarım süreç bir şekilde karara bağlanır.” Bu, sağduyu, sağduyu ve uzlaşı ile ilgili herkesi memnun edecektir. Ülkemiz ve çalışma hayatımız için hayırlı olmasını şimdiden diliyorum” dedi.

1 Ağustos'ta başlayan ve yaklaşık 4 milyon memur ile 2,5 milyon emekli memurun katıldığı toplu sözleşme süreci devam ediyor. İki yıllığına yüzde 110 zam isteyen memurlara hükümet yüzde 34 zam teklif etti. Yetkililer bu cezayı yetersiz görüp teklifin revize edilmesini istese de taraflar bugün yeniden görüşecek. Hükümetin yeni teklifini bugün açıklayacak olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, toplantı öncesi açıklamalarda bulundu. Bakan Işıkhan: "İnşallah süreç sağduyu, sağduyu ve uzlaşı ile herkesi memnun edecek şekilde çözülür."


HÜKÜMET BUGÜN YENİ BİR TEKLİF SUNACAK
Bakan Işıkhan, bugünkü toplantı öncesinde açıklamalarda bulundu. Işıkhan, 20242025 döneminde memur ve emeklilerin mali ve sosyal haklarını belirleyecek olan 7'nci Dönem Kamu Toplu İş Sözleşmesi müzakerelerinde Kamu İşverenler Kurulu'nun bugün yeni teklifini sunacağını bildirdi.

"6 MİLYON KİŞİ VE AİLESİ İLGİNÇ"
Bakan Işıkhan, yürüttükleri toplu pazarlıkların, memurların mali ve sosyal haklarına ilişkin çok geniş ve kapsamlı bir içeriğe sahip karar alma süreçleri olduğunu söyledi. Işıkhan, tanımlanacak mali ve sosyal hakların yaklaşık 6 milyon kişiyi ve ailelerini ilgilendirdiğini anlattı:

“Böylesine önemli bir süreci hassasiyetle yürütmek zorundayız. Bildiğiniz gibi 1 Ağustos'ta 20242025 yılları arasındaki yedinci görev dönemi için bir kamu toplu sözleşme müzakerelerine başladık. Sürecin başında sendika ve konfederasyonlarımız kamu çalışanlarımızın mali ve sosyal haklarını içeren 936 adet önergeyi kamu işverenler komitemize sunmuştur. 11 hizmet branşının tekliflerinin zamanında tasnif edilmesiyle devam eden müzakerelerde, kamuoyuna yönelik teklifler için de ön görüşmeler yapıldı. Tüm tekliflerin tasnifi ve ön müzakeresinin tamamlanması ile büyük önem arz eden müzakere aşaması tamamlanmış olur. Şu anda müzakereleri sürdürüyoruz.”

"MEMURSEN TEKLİFİMİZİN YENİLENMESİNİ İSTEDİ"
Müzakerelerde yetkilendirilen dernek MemurSen'in 20242025 döneminde 3'er aylık artışlarla yüzde 110 zam talebinde bulunduğunu hatırlatan Işıkhan, "Kamu işveren kurulu olarak ilk teklifimiz 2024'ün ilk altı ayı için yüzde 14. ve ikinci altı ay için yüzde 14. 2025'in ilk altı ayı için yüzde 9,6 ve 2025'in ikinci altı ayı için yüzde 5. Ancak MemurSen teklifimizin revize edilmesini istedi. Bu nedenle iş programımız gereği bugün yeni teklifimizi sunmak için tekrar bir araya gelmeyi planlıyoruz. Takvimimize göre, tüm paydaşların nihai tekliflerini 22 Ağustos'a kadar sunmaları gerekiyor” dedi.

"Umarım süreç, ilgili herkesi tatmin eder."
Işıkhan, müzakerelerde anlaşma sağlanamaması halinde Devlet Memurları Tahkim Kurulu tarafından sürecin kapatılacağını anlatarak, "Tabii ki amacımız her koşulda süreci bir an önce çözüme kavuşturmak. Ancak müzakerelerin bir uzlaşmaya varacağını düşünüyor ve umuyorum. Aslında bugüne kadar yaptığımız toplantılar sağduyu, anlayış ve nezaket üzerine kuruluydu. Bu bir işaret. Elbette bu bir müzakere sürecidir. Teklifler sunulur ve kabul edilir veya edilmez. Bu çok doğal bir yol. Sürecin ortak akılla, sağduyuyla ve mutabakatla tüm ilgilileri memnun edecek şekilde karara bağlanacağını umuyorum. Kendisine çalışma hayatımızda başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK
Bugünkü toplantıda hükümetler adına Bakan Işıkhan konuşacak

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Dolar, 30.80 TL'ye çıkarak tarihi seviyesini gördü Korona virüste korkulan oluyor. Mutasyon haberi geldi Dünya Sağlık Örgütü acil açıklama yaptı Canik'in konut arzına yaşam desteği Dolar zirve tazeledi, işte kurdaki durum