Auto-Created-3
31 Mart 2023 ( 77 izlenme )
Reklamlar

Küresel piyasalarda Powell'ın açıklamaları

Fed’in faiz kararını açıklamasının ardından da Wall Street endeksleri günü yükselişle tamamladı. Yükselişte Fed Başkanı Powell’ın 75 baz puanın üstünde faiz artışlarının beklenmediğine işaret etmesi etkili oldu.

Dow Jones yüzde 1, S&P 500 yüzde 1,46, Nasdaq 100 yüzde 2,49 artıda kapandı. S&P 500 endeksi bu sayede Aralıksız 5 günlük yüzde 8’e yakın düşüşün ardından da ilk kez pozitif bölümde kapanmış oldu. Bu sabah ABD ve Avrupa vadeli işlemlerinde yükseliş sürerken, Asya Borsaları da değerleniyor.

Hong Kong Hang Seng ise negatif ayrışıyor.

ABD 10 senelik tahvil getirisi Çarşamba günü 19 baz puan gerileyerek yüzde 3,28 seviyesinden kapandı. Bu sabah hafif yükselişle yüzde 3,32’ye yakın. 2 senelik ABD tahvil getirisi de dün 24 baz puan düşüşle yüzde 3,19’a indikten sonra bu sabah 6 baz puana yakın artış kaydetti. Bloomberg Dolar Endeksi de Fed açıklamaları ardından yüzde 0,86 geriledi ve 1.261 seviyesinden kapandı.

Fed'den beklentiyi aşan faiz artışı
ABD Merkez Bankası Fed 75 baz puan ile 1994’ten bu yana en büyük faiz artırımını gerçekleştirirken, Fed Başkanı Jerome Powell gelecek ay da 75 ya da 50 baz puanlık bir artışa gidilebileceği mesajını verdi. ABD’de enflasyonun son 40 senenin en yüksek oranına çıkmasının ardından da, adım atmakta geç kalmakla eleştirilen Fed yetkilileri bu sayede fiyat baskıları ile mücadelenin dozunu artırmış oldu.

Karar ile Fed’in faiz aralığı yüzde 1,5yüzde 1,75’e yükseldi. Toplantıda Kansas City Fed Başkanı Esther George oyunu 50 baz puanlık bir artıştan yana kullandı.

Medyan beklenti 50 baz puanlık bir artış olsa da mayıs enflasyon verisinin ardından da bir çok kurum ön görüsünü yukarıya revize etmiş, pazar fiyatlaması da 75 baz puana yükselmişti.

Öte yandan Fed yetkilileri faizlerin Aralık ayına kadar yüzde 3,4, 2023 sonuna kadar da yüzde 3,8’e yükseleceğini ön görü etti. Mart ayındaki ön görüler sırayla yüzde 1,9 ve yüzde 2,8 seviyesindeydi. Powell’ın “Bugünkü 75 baz puanlık faiz artışı alışılmadık şekilde büyük bir adım ve bu büyüklükteki adımların süregelen duruma gelmesini beklemiyorum” demesi çok daha büyük faiz artırımları olasılığını masadan kaldırarak pazarları destekledi.

ABD’de borsa ve tahviller açıklama ardından değer kazandı. Barclays ekonomistleri Fed’in gelecek ay yalnızca 50 baz puan faiz yükseleceğini öngördü. Evercore ISI’dan Krishna Guha ve Peter Williams müşterileri ile paylaştıkları notta, Powell’ın açıklamalarının ön görü edilenden daha az şahin olduğunu açıkladı ve “Esnek şahinlik pazarlarda risk arkadaşı bir bileşim oldu” değerlendirmesini yaptı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ulusal Süt Konseyi, çiğ süt tavsiye fiyatına zam yaptı Bakan Nebati ve Kılıçdaroğlu Arasında Yatırım Polemiği Başladı Canik'in konut arzına yaşam desteği ABD, Türkiye'deki 5 şirkete ve 1 Türk vatandaşına yaptırım uygulayacak