Auto-Created-3
08 Nisan 2023 ( 83 izlenme )
Reklamlar

Kur Son Ayın Zirvesini Gördü

Kur Son Ayın Zirvesini Gördü

Ekonomi piyasaları Fed ’in yeni gelen açıklanmalarla çalkalanmaya devam ediyor. Özellikle doların akıbetini fed ’den gelen açıklamalar değiştiriyor. Fed basın mahsupların karşına her açıklama geçtiğinde dolar azalıyor ve ya artıyor. Özellikle son iki haftadır piyasalar oldukça hareketli bir şekilde devam ediyor. Ekonomi oranları sürekli değişiyor. Bu durum piyasanın stabil olmasını engelliyor. Son iki aydır 14,3015 sularında ufak düşüş ve yükseklilerle birlikte seyrinde devam ediyordu fakat dolardaki stabil seyir enflasyonu düşürmeyi başarmadı. Giderek artarak 8.5 noktasına gelen enflasyon, son 40 yılın zirvesine gördü. Fed ise bu duruma istinaden bu hafta içinde acil toplantı yaptı. Ekonominin gözü bu toplantıdaydı. Olası faiz artırımı konuşuluyordu. Piyasalar içinse korkulan haber geldi. FED Başkanı Jerome Powell agresif bir şekilde faiz artırımına gitti ve enflasyon düşmedikçe faiz artırımlarının devamı geleceğini belirtti. Küresel piyasada faiz yükselişten nasibini aldı. Faiz artışı kaynaklı olarak resesyon endişesi ve satış baskısı kuvvetlenmiş oldu.

Kurlardaki Yükseliş Sürüyor

Faiz artırımıyla birlikte aralıktan bu yana en yüksek seviyeyi görerek 15,95 seviyesine çıktı. Aynı yükseliş Euro ve sterlinde de görüldü. Euro 16,7 den, sterlin ise 19,81 den işlem görüyor. ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell basın mensuplarının karşısına geçerek açıklamalarda bulundu. Powell “ Enflasyonun net ve inandırıcı bir şekilde düştüğünü görmeliyiz. Eğer bunu göremezsek, o zaman daha agresif hareket etmeyi düşünmemiz gerekecek” ifadelerini kullandı. Ekonomistler sürekli bir şekilde devam eden faiz artırımını dolar kurunun doğrudan etki edeceğini ve gelecek aylarda dolarda ciddi yükselişler olacağını öngörüyor

Türk lirası ciddi bir şekilde değer kaybetti

Dolar/TL kuru bundan bir hafta öncesine kadar 1415 arasındaydı ve uzunca bir süredir bu şekilde devam ediyordu. FED’in faiz artırım kararıyla birlikte küresel piyasalardaki gibi Dolar/TL kuruda hızlı bir şekilde yükselişe geçti. Böylelikle Türk lirası dolar karşısında 7.5 lira değer kaybetti. Son iki hafta içeresinde Türk lirası için ciddi bir kayıp oldu. FED faiz artırımına gittikçe Türk lirası daha fazla değer kaybedeceği öngörülüyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralandı! Listede Türkiye'den 17 kurum var İGDAŞ 15 banka ile anlaştı! İstanbullular doğalgaz faturalarını taksitle ödeyebilecek Altınına yatırım yapanlar dikkat! Bakaya kalanların bedelli askerlik ücretleri ne olacak?