Auto-Created-3
22 Temmuz 2023 ( 89 izlenme )
Reklamlar

Kulüplere mali açıdan iyi haber

Kulüplere mali açıdan iyi haber

Sporcu ücretleri üzerinden alınan gelir vergisinin özel hesaba iadesine ilişkin esaslar belirlendi. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre;

Futbolculara yapılan ödemelerden kesilen vergiler, amatör branşlarda ve futbol altyapısında kullanılmak üzere kulüplere iade ediliyor.
Maliye ve Maliye Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hazırlanan Sporcuların Maaşlarından Kesilerek Alınan Gelir Vergisinin İadesine İlişkin Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yönetmeliğe göre, Sporcu maaşı üzerinden kesilen gelir vergisinin iadesinden Gençlik ve Spor Bakanlığına kayıtlı spor kulüpleri ve spor anonim şirketleri yararlanabiliyor.

Geri ödenecek gelir vergisinin belirlenmesinde sporculara ödenen ücretlerden mahsup edilen ve zamanında beyan edilen ve vergi dairesine zamanında ödenen gelir vergisi tutarları dikkate alınır.
Sporculara sağlanan aylık ücret, performans ikramiyesi, oyun ücreti, imza ücreti, imaj hakkı ve diğer isimler gibi ödemeler ve menfaatler ücret kapsamında değerlendirilmektedir.

Diğer spor çalışanları, antrenörler, idari, destek ve diğer hizmet personelinin ücretlerinden kesilen vergiler iade talebi kapsamında değildir.

Özel hesap
Özel hesaplardan gelir elde etmek amacıyla spor kulüpleri ve spor anonim şirketleri tarafından Türkiye'de kurulan kamu bankalarında bir veya birden fazla hesap açılır. Özel hesapların kaynağı, vergi daireleri tarafından hesaplara aktarılan gelir vergisi tutarları ile bu hesaptaki tutarların geri ödenmesinden elde edilen gelirlerdir.

Bahsi geçen spor kulüpleri ve spor anonim şirketlerine spor kulüpleri ve spor anonim şirketlerinden alınan maaş ödemeleri üzerinden kesilen vergilerin geri ödenebilmesi için bu vergilerin ilgili aya ait kısa ve ikramiye ödeme beyannamesi ile birlikte zamanında bildirilmesi ve birikmiş gelir vergisi (kaynakta vergi) tutarlarının süresi içinde ödenmesi gerekir. Kanuni süresi içinde yapılan düzeltici beyanlar hariç olmak üzere, pişmanlık beyanları da dahil olmak üzere, kanuni süresinden sonra yapılan beyannameler üzerinden alınan gelir vergisi iade edilmez.

Sporculara ödenen ücretler üzerinden işveren tarafından ödenen kesintiler, ödemeyi takip eden 5 iş günü içerisinde düzeltme belgesi ile birlikte ilgili işveren adına vergi dairesi tarafından açılan özel hesaba aktarılacaktır.

Özel hesaptaki tutarlar, suistimal tespitlerinden doğan alacaklar dışında rehin ve haczedilemez.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BBP patronu Destici'den hükümete itiraz: Üreticilerimiz KDV ve ÖTV'den muaf olsun Ürün oldukça bol ama zam üstüne zam geliyor! Zeytinyağı fiyatları vatandaşları bir hayli bezdirdi Bakan Nabati: Bu millete 'Ben faizi yükselterek geliyorum' diyorsanız kusura bakma. Köprü ve otoyol ücretlerine zam geldi