Auto-Created-3
11 Aralık 2023 ( 43 izlenme )
Reklamlar

Komisyon 2024 yılı asgari ücret zammını belirlemek için toplandı: Türkiye'de asgari ücret diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında nasıl?

Komisyon 2024 yılı asgari ücret zammını belirlemek için toplandı: Türkiye'de asgari ücret diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında nasıl?

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Belirleme Komisyonu, 2024 yılında uygulanacak asgari ücretin belirlenmesi çalışmaları kapsamında bugün ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan başkanlık etti. Bu yıl ilk kez komisyonda dört çalışan temsil ediliyor. İşveren tarafı dengeli bir asgari ücret isterken, çalışan tarafı makul bir asgari ücret talep ediyor.

Toplantıda işveren tarafı Türkiye İşveren Sendikaları Federasyonu (TİSK), çalışan tarafı ise en çok üyeye sahip dernek olan TÜRKİŞ tarafından temsil edilecek. İşveren heyetinin başkanı TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, işçi heyetinin başkanı ise TÜRKİŞ Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar.

Bu yılki görüşmelerde önceki yıllardan farklı olarak 5 kişilik TÜRKİŞ heyetinde ilk kez 4 işçi temsil ediliyor. Bir kasiyer, bir sağlık çalışanı, bir enerji çalışanı ve karayollarında çalışan bir taşeron bu yıl yeni asgari ücretin belirlenmesine yardımcı oluyor.

Sendikalar, işveren sendikaları ve hükümet temsilcilerinden oluşan 15 üyeli komisyon, dört toplantı sonrasında gelecek yılın asgari ücretini açıklayacak. Komisyonun ikinci toplantısı 18 Aralık'ta yapılacak.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Çıplak halde eşini kelepçeleyerek işkence eden cani kocasını öldürmüştü! Kan donduran ifadesi ortaya çıktı! Her satırı dehşete düşürdü.. Piyasalar bu kararı bekliyordu! Avrupa Merkez Bankası'ndan 12 yıl sonra bir ilk Bahçeden markete gidene kadar 20 kat artıyor! Mandalina ve portakal üreticileri fiyat farkına tepkili Halkbank yılın ilk altı ayında 6,3 milyar TL net kâr elde etti