Anasayfa
29 Mart 2024 ( 12 izlenme )
Reklamlar

Kira gelir beyannameleri için başvuru süresi uzatıldı

Gayrimenkul sahibi olanların gelir beyanı dönemiyle ilgili önemli bir değişiklik duyuruldu. Konut ve iş yerinden kira geliri elde edenler için beyanname başvuru süresi, 1 Nisan'da sona ermesi gereken tarihten 5 Nisan'a kadar uzatıldı.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), internet sitesi üzerinden yıllık gelir vergisiyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, beyannamelerin verilme süresinin ve bu beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme süresinin 5 Nisan 2024 Cuma gününe kadar uzatıldığı belirtildi.

28 Mart 2024 tarihli ve 166 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Sirküleri uyarınca, 1 Nisan 2024 günü sonuna kadar verilmesi gereken 2023 takvim yılına ait "Yıllık Gelir Vergisi" beyannameleri ile bu beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin 5 Nisan 2024 Cuma günü sonuna kadar ödenebileceği ifade edildi.

Ayrıca, 1 Nisan 2024 günü sonuna kadar verilmesi gereken 2024 Şubat dönemine ilişkin "Form Ba" ve "Form Bs" bildirimlerinin de 5 Nisan 2024 Cuma günü sonuna kadar teslim edilebileceği vurgulandı.

Elektronik defter uygulamasına dahil olanlar için de benzer bir süre uzatımı yapıldı. Bu kapsamda, 1 Nisan 2024 günü sonuna kadar oluşturulması ve imzalanması gereken eDefterlerin, aynı süre içinde Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Sistemine yüklenmesi gereken "Elektronik Defter Beratları"nın da 5 Nisan 2024 Cuma günü sonuna kadar yüklenebileceği duyuruldu.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Üretimin durdurulduğu maden ocağında taşeron şirketten işçilere çağrı: Eksiksiz herkes işe gelecek Kadının teki doktora kocasının sürekli çok sinirlendiğini ve bir türlü yatışmadığını söylemiş. Tavan arasında ki canlı Acun Ilıcalı'yı çıkar çıkmaz tek kalemde sildi! Survivor sonrası olaylar olaylar..