Auto-Created-3
03 Mart 2023 ( 53 izlenme )
Reklamlar

Kira artışı gelir artışını aştı

Ipsos doğrultusunda oluşturulan incelemeye göre ev sahiplerinin yüzde 35'i, kiracılarından meşru yükselişin üstünde artış istedi. Her on şahıstan üçünün kiracı bulunduğunu beyan ettiği incelemeye göre, bu kiracıların yüzde 73'ü, çok artışı kabul etmek mecburiyetinde kaldı. Kiracıların yarısının yaptığı kira artışı, kendi gelirle yükselişinın üstünde oldu. Kiracıların yüzde 86’sı taşınmak halinde kalsalar aynı semtte gereksinimlerine ve bütçelerine ideal bir ev bulamayacakları görüşünü belirtti.
Ipsos doğrultusunda oluşturulan Antikriz Raporu’ndan derlenen verilerle bu hafta; emlak pazarı mercek altında alındı.

Derlenen bilgilere göre, belirtiler enflasyon seviyesinde kira artış civarlarına karşın ev sahiplerinin yüzde 35’i kiracılarından bu seviyenin üstünde bir artış isteğinde bulundu. Bu miktar kontrat güncellemesi vakti gelenlerde yüzde 51 oldu. Ve resmi kira artışı üstünde bir taleple karşılana kiracıların yüzde 73’ü bu seviyesi kabul etmek mecburiyetinde kaldı.

Yarışı artış yapmakta zorlandı
Kiracıların yüzde 51’inin son bir yıl içerisinde kiralarına oluşturulan artış, gelirlerindeki artıştan daha yüksek. Gelirlerindeki yükselişin kira yükselişinden daha yüksek bulunduğunu söyleyenlerin seviyesi ise yalnızca yüzde 14. Her 10 kiracıdan dördü kira ve gelirlerindeki yükselişin aynı miktarda bulunduğunu söylüyor.

Bütçesine ideal ev bulamayacakların seviyesi yüzde 86
Kiracıların yüzde 86’sı taşınmak halinde kalsalar aynı semtte gereksinimlerine ve bütçelerine ideal bir ev bulamayacakları görüşünde. Bu hususta zorlamayacağını düşünenlerin seviyesi yalnızca yüzde 14.

Kiracıların yüzde 48’i oturdukları semtten memnun. Diğer taraftan her 4 kiracıdan biri oturduğu semtten de hoşnut değil. Oturduğu semtten memnun bulunduğu durumda oturduğu apartmandan memun olmayan kiracıların seviyesi yüzde 41.

Her 10 şahıstan üçü kiracı
Günümüzde incelememize katılan kişilerin yüzde 36’sı kendi evlerinde oturduğunu belirtirken, kiracı olarak oturduğunu söyleyenlerin seviyesi yüzde 33. Ve kirada oturan kişilerin yüzde 69’u oturdukları eve son 5 yıl içerisinde taşındığını belirtilen, yüzde 31 5 yılden daha uzun süredir oturdukları evde kiracı bulunduğunu söylüyor.

10 kiracıdan üçü, beş yıldan eski kiracı
Ipsos Türkiye CEO’su Sidar GEDİK verilerle alakalı şu değerlendirmelerde bulundu; Yüksek enflasyon, yaşam pahalılığı tüketim tercihlerinde natural değişimler yaratıyor. Son dönemde lüzum konut fiyatlarındaki, lüzumse kira bedellerindeki artışlar ilgi çekici. 110 Haziran tarihleri arasında mevzuya dair bir inceleme yaptık. Araştırmamızın katılımcılarının üçte biri kiracı bulunduğunu belirttiler. Her on kiracıdan üçü, beş yıldan eski kiracı. Her iki kiracıdan birinin ödediği kiradaki artış gelirindeki artıştan çok. Fakat bütün bu olumsuzluklara karşın resmi seviyesin üstünde kira artış isteği ile karşılaşan kiracıların dörtte üçü bunu kabul ediyor. Temel nedenlerden biri ise her on kiracıdan dokuzunun taşınmak mecburiyetinde kalsa mevcutta oturduğu semtte bütçesine göre diğer bir kiralık ev bulamayacağını düşünmesi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Pandeminin Değiştirdiği Para Politikası Hisse Senetlerini Vurdu! Haftaya yükselişle başlayan dolar yeniden 27 liranın üzerine çıktı. Son Dakika: Bakan Şimşek ekonomide izlenecek adımları paylaştı! 3 ürün var Hazine ve Maliye Bakanı Nabati: Son 2 yılda 393 milyar lira vergi gelirinden vazgeçtik