Auto-Created-3
30 Mart 2023 ( 70 izlenme )
Reklamlar

8 bin 500 ton karkas ve kesime hazır 40 bin büyükbaş hayvan için alım sözleşmesi imzalandı

Et ve Süt Ürünleri Kurumu (ESK) Genel Müdürü Mustafa Kayhan, ramazan ayında piyasaya arz edilmek üzere 8 bin 500 ton karkas ve kesime hazır 40 bin büyükbaş hayvan için alım sözleşmesi imzaladıklarını açıkladı. Fiyatlarla ilgili olarak Kayhan, "İstanbul'da faaliyet gösteren ve kasap dükkanları bulunan market zincirlerine kasaplık et tedarik edeceğiz. 

Ayrıca ramazan ayı boyunca tüketicilerimize 190 liradan kıyma, 210 liradan kuşbaşı satma sözü verdiler. Türkiye genelinde tarımsal kredi market zincirleri ile protokol imzalandı: “Burada da kıyma kilogramı 140 liradan, küp küp doğranmış market raflarında 150 liradan satılıyor. ESK fiyatları da kıyma için 119 lira, kuşbaşı köfte için 129 lira olarak belirlendi" dedi.

Et ve Süt Ürünleri Kurumu (ESK) Genel Müdürü Mustafa Kayhan, ramazan ayında fiyat hareketleri olabileceğini aylar öncesinden değerlendirerek aksiyon aldıklarını açıkladı.

"8 bin 500 ton karkas ve 40 bin sığırı kesime hazır hale getirdik"

Bu konuda yurt dışından canlı kasaplık ve karkas ithalatı konusunda çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Kayhan, “Ramazan ayı boyunca piyasaya sunulmak üzere 8 bin 500 ton karkas ve kesime hazır 40 bin büyükbaş hayvana imza attık. Ramazan ayında gelecekler, biz de geleceğiz. Piyasada oluşan fiyatları piyasaya getirerek dengeleyeceğiz” dedi.

İstanbul'da Marketler, kıymayı 190 liraya, kuşbaşıyı 210 liraya satma sözü verdiler 

İstanbul'da da harekete geçtiklerini kaydeden Kayhan, "Esnaf kasaplarına 72 bin kilogram karkas, sanayiye 100 bin kilogram, perakende zincir marketlere 76 bin kilogram karkas verdik. Ama geçen hafta İstanbul Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Perakendeciler Derneği ile bir toplantı yaptık. 

Onların istekleri doğrultusunda neler yapabileceğimizi düşündüler ve sonunda bir karara vardılar. İstanbul'da faaliyet gösteren kasap reyonları ile market zincirlerine et satışı yapacağız. Ayrıca ramazan ayında tüketicilerimize kıymayı 190 liraya, kuşbaşıyı 210 liraya satma sözü verdiler. Bu program bugün başlıyor." ifadelerini kullandı.

"Tarımsal kredi market zincirlerinde kıyma 140 liradan ve tanesi 150 liradan satılıyor"
Ülke genelinde yapılacak çalışmalar hakkında da bilgi veren Kayhan, 

“Türkiye genelinde tarımsal kredi market zincirleri ile de protokol imzaladık. Bu protokol kapsamında bugünden itibaren tedarik ettiğimiz ürün miktarını ayda minimum 600 tona çıkaracak ve 1 kilogram kıyma ve kıymayı MAP ambalajında ​​tedarik edeceğiz.” Pazarın raflarında 140 liradan, kuşbaşı et ise 150 liradan satılıyor. 

Burada da tarımsal kredi piyasası grubunun kar amacı yoktur. Sadece lojistik ve sunum hizmetlerini kapsayan yüzde 6 indirim yapıyoruz. Maliyet fiyatına veriyoruz. Bu miktar ihtiyaca göre daha da arttırılabilir. Şu anda ayda en az 600 ton planlıyoruz. 

Bu aslında önemli bir rakam. Ama bu vaatlerle gelen pazar gruplarıyla bu tür düzenlemeleri yapacağız. Tüm çalışmalarımız, öncelikle Ramazan ayı boyunca ve sonrasında dönemsel olarak piyasa fiyatlarını dengeleyerek tüketicilerimizin uygun fiyata et alabilmelerini sağlamaya yöneliktir. ilham vermek." değerlendirmesini yaptı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Emekli olup çalışmak isteyenlerin dikkatine! İşe başladıktan sonra maaşınız düşebilir BİR O….PU ÇOCUĞUNUN GENELEV’DEN GÖNDERDİĞİ MEKTUBU MUTLAKA OKUYUN Avustralya Merkez Bankası 12 yıl sonra faiz artırmaya karar verdi Aralık ayında hangi ürün zam şampiyonu oldu?