Auto-Created-3
19 Mart 2023 ( 94 izlenme )
Reklamlar

Kahramanmaraş ve Gaziantep Biber Yüzünden Davalık Oldu!

Türkiye Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaretli "İslahiye Biberi" ile tescil edilen biber için Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ve Gaziantep Ticaret Borsası'na dava açıldı.  Kahramanmaraş, söz konusu biberin "Maraş biberi" olduğunu iddia ediyor.

 Kuzeyde Nurdağı ve Amanos dağlarında, güneyde İslahiye'den Suriye sınırına kadar olan bölgede yetişen bibere Türk Patent ve Marka Kurumu coğrafi işaretli "İslahiye Biberi" verdi. Ticaret Borsası.  , taze olduğunda yeşil, olgun olduğunda kırmızı ve orta derecede keskin.

 COĞRAFİ İŞARETİN İPTAL EDİLMESİNE KARŞI EYLEM AÇILDI

 Ancak şirketin isot, acı biber ve kırmızı toz biberde ürettiği biberi 5 Ocak 2022'de "İslahiye biberi" olarak tescil etmesi, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ile Gaziantep Ticaret Borsası'nı adalete teslim etti.  

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası, bu biberin "Maraş Biberi" olduğunu savunarak coğrafi işaretli "İslahiye Biberi"nin iptali için dava açtı.  Davanın ön inceleme duruşması Ankara'da Fikri ve Sınai Haklar 5. Hukuk Mahkemesi'nde görüldü.

 BİBERİN “MARAŞ BİBERİ” OLDUĞU İDDİASI

 Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası avukatlarından Muharrem Doba, söz konusu biberin "Maraş biberi" olduğunu iddia etti.  Maraş biberinin yetiştirildiği 5 il olduğunu anlatan Doba, “Herkesin biberinde ufak farklılıklar olabilir.

 DAVAYI ERTELEDİLER

 Gaziantep Ticaret Borsası ve Türk Patent ve Marka Kurumu avukatları davanın düşürülmesini istedi.  Mahkeme, tutanaktaki eksikliklerin giderilmesi için davayı erteledi.

 İSLAHİYE BİBERİNDEN 3 ÇEŞİT ÜRÜN YAPILIYOR

 Türk Patent ve Marka Kurumu'nun internet sitesine göre "İslahiye biberi" orta derecede acılı bir iklimi sever.  Nisan ve Mayıs aylarında tohum ve fide hazırlıkları yapılan biberlerin yetiştirilebilmesi için dondan ve aşırı soğuktan korunması gerekir.  Yetiştirme bölgesindeki rüzgar hızı, dağılımı, nem ve yağış, biberin karakteristik özelliklerini belirler.  İslahiye Biber, İsot, Acı Biber ve Biber Tozu üretmektedir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mehmet Şimşek 100.günün sonunda nasıl bir performans sergiledi? ACI GÜNÜ Türkiye Fırıncılar Derneği Başkanı Balcı Önümüzdeki iki ayda ekmek zam olmayacağını açıkladı. 3 buçuk TL’ye ekmek satan fırınlara ceza uygulandı