Auto-Created-3
08 Mart 2023 ( 77 izlenme )
Reklamlar

İki Gündür Akaryakıta Gelen Zamlar İle Benzin 25 lira, Motorin İse 24 lirayı Aştı

İki Gündür Akaryakıta Gelen Zamlar İle Benzin 25 lira, Motorin İse 24 lirayı Aştı

Uluslararası piyasada petrol fiyatları arttıkça ve dolar 16 liranın üzerine çıkınca akaryakıt zamları kaçınılmaz oldu. Akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar sebebiyle fiyatlar yükselmeye devam ediyor. İki gündür benzin ve motorine gelen zamlar nedeniyle litresi 70 kuruş yükselen benzin 25 lira olurken litresi 97 kuruş artan motorin ise 24 liraları aşarak rekor kırıyor.  Benzine 1 lira 45 kuruş, motorine ise 1 lira 38 kuruş zam gelmesiyle beraber fiyatlarda yükselme yaşandı.

Döviz kurunda artış nedeniyle akaryakıt fiyatlarında yükselmeler yaşanmaya devam ediyor. Benzin ve motorine iki günde iki liradan fazla zam yapılması çok fazla tepki çekiyor. İki gün üst üste yapılan zamlar nedeniyle tüketici zor durumda kalıyor.

Günden Güne Zam

Dün gece yarısından itibaren olacak şekilde benzinin litre fiyatına 70 kuruş ve motorinin litre fiyatına 97 kuruş zam yapılmıştı. Bir önceki gün ise benzine 1 lira 45 kuruş, motorine ise 1 lita38 kuruş zam yapılarak fiyatlarda artışa gidilmişti Bu şekilde benzin ve motorine yapılan zamlar iki günde iki lirayı aşmış oldu.

Benzin Ve Motorin Fiyatları

İki gün üst üste yapılan bu zamların ardından İstanbul’da benzinin litresi dün 24.31 lira üzerinden satılırken zam yapılınca bugün 25.01 liraya yükselmiş oldu. İzmir ve Ankara’da ise benzinin litre fiyatı dün 24.43 lirayken zam yapılarak 25.13’e yükseldi.

26 Mayıs tarihinde ise LPG’ye 37 kuruş zam yapılmıştı. Yapılan zammın sonrasında İstanbul’da 11.24 liradan satılan LPG litre fiyatı 11.26 liraya yükseldi. İzmir’de 11.18 liradan satılan LPG zam yapılmasıyla 11.55 liraya yükseldi. Ankara’da ise LPG fiyatı zamdan önce 11.48 lira iken 11.85’e kadar yükseldi.

Akaryakıt Fiyatları Neye Göre Hesaplanır?

Akaryakıt fiyatlarında yaşanan artış ve azalma Türkiye’nin de içerisinde olduğu Akdeniz piyasasında işlenmiş ürün fiyatlarının yaklaşık olarak dolar kurundaki değişimlere bağlı rafineriler tarafından hesaplanmaktadır. Yapılan bu hesaplamaların ardından da dağıtım firmalarında fiyatlar rekabet nedeniyle kentlere göre bazı ufak değişiklikler gösterebilmektedir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kimler yararlanabilecek, ödeme ne zaman yapılacak? İşte emekliye 5 bin TL ikramiyesinin detayları Son Dakika: Sigortasızlara 1603 TL Maaş Bağlanacak HEMEN BAŞVURUN:==>> Akaryakıta indirimi bekleniyor! Konuşulan indirim araç sahiplerini memnun edecek ORTALIK BİR ANDA KARIŞTI