Auto-Created-3
31 Mart 2023 ( 61 izlenme )
Reklamlar

Hindistan Rus petrolü alımını arttıracak

Hindistan, uluslararası oyuncuların Rus petrolünü sahibi olan uyuşmalar gerçekleştirmeyi reddetmesi ardından kamuya ait rafinerilerin Rosneft’ten büyük indirimler sahibi olan petrol tedarik etmek istemesi niçiniyle Rusya’dan petrol dışalımını iki katına çıkarmayı değerlendiriyor.

Bloomberg'e konuşan tedarik süreçleriyle alakalı bilgi sahibi kaynaklara göre kamu rafinerileri altı aylık yeni bir tedarik sürecini sonuçlandırmak üstünde çalışıyorlar. Buna göre kargoların teslimatının ve sigortasının Rosneft doğrultusunda garanti altına alındığı bir formül üstünde çalışılıyor.

Sonuçlanması durumunda yeni tedarik uyuşmaları Rusya’dan başka uyuşmalarla satın alınan miktarın üstüne eklenecek. Kargoların hacmi ve fiyatları üstünde pazarlıkların hala sürdüğü ve Hint bankalarının bütün kargoların finansmanını sağlamaya hazır bulunduğu belirtiliyor.

Hintli rafineriler direkt olarak Rosneft'ten ürün temin edecek
Glencore Plc gibi uluslararası oyuncuların Rosneft ile uyuşma gerçekleştirmeyi bırakması üstüne giderek çoğalan sayıda Hintli rafinerinin Rosneft’ten direkt olarak ürün temin etmeye başlayacağı değerlendiriliyor.

Bu rafineriler arasında kamu sahipli Indian Oil Corp, Hindustan Petroleum ve Bharat Petroleum’un yanısıra bir alanı Rosneft’e ait olan Reliance Industries ve Nayara Energy gibi özel şirketler var. Devlet ve özel şirketlerin temin uyuşmalarının ayrı olarak gerçekleştirileceği belirtiliyor.

AB, İngiltere ve ABD’nin uyguladığı yaptırım ve ticaret kısıtlamaları sebebiyle çoğu alıcının Rus petrolünde kaçarak fiyatların çakılmasıyla hem kamu hem de özel rafinerilerin bir süredir Rus petrolünde alımlarını artırdığı biliniyor.

Geçtiğimiz ay Avrupalı alıcıların seçenek kaynak arayışına girerek Birleşik Arap Emirlikleri’ne dek uzanmasıyla Rusya’dan Hindistan’a ve Çin’e daha evvel görülmemiş derecede çok miktarda Rus petrolü yollanmıştı.

Şubat ayından beri petrol fiyatları yüzde 20 arttı
Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna işgali ardından piyasada meydana gelen panik ve değişen küresel petrol akışı fiyatların yüzde 20 yükselmesine sebep olmuştu.

Bloomberg’ün hesaplamalarına göre Hindistan’ın ŞubatMayıs ayları arasında Rusya’dan petrol dışalım.ı 40 milyon varili aşmış durumda. Bu rakamın 2021’de Rusya’dan oluşturulan dışalım.ın tamamından yüzde 20 çok bulunduğu belirtiliyor.

Hindistan’ın Rusya’dan yaptığı dışalım. rastgele bir yaptırımı delmese de AB ve ABD’den baskı görse de Asya’nın en büyük ikinci tüketicisi Rusya’dan yaptığı dışalım.ın Avrupa Birliği’ne göre çok cüzi bir rakam bulunduğuna vurgu yapıyor.

Kullandığı petrolün yüzde 85’ini ithal eden ülkede indirimli Rus petrolünün gıdadan yakıta kadar bütün fiyatların arttığı ortamda Hindistan’a rahat bir soluk aldırdığı belirtiliyor. Uygun alım seviyeleri niçiniyle ülkenin petrol dışalımı Nisan ayında bir evvelki yıla göre yüzde 16 artmış durumda.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Akşener, Kılıçdaroğlu'nun 'Tesettür' çıkışıyla ilgili ilk kez konuştu: Kapanan yaralarla değil kanayan yaralarla ilgilenelim. Perakendeci işyeri kiralarına da üst sınır konulmasını istiyor Milyonları çok yakından ilgilendiriyor, zam geliyor son 15 gün! 5 bin 650 lira… En düşük emekli aylığı 3500 TL’ye yükseliyor