Auto-Created-3
28 Temmuz 2023 ( 65 izlenme )
Reklamlar

Daha fazla MTV detayı ortaya çıktı: Ödemezseniz arabanızı satamazsınız

Ek taşıt vergisi getiren düzenleme ile ilgili merak edilen detaylar Resmi Gazete'de yayınlandı. En çok merak edilen soru "Araç alırken ve satarken ek vergiyi kim ödüyor?" sorusuna da yanıt verildi. Kanunun yürürlüğe girdiği 15 Temmuz tarihinden önce yapılan devir işlemlerinden aracın alıcısı, sonrasında yapılan satışlardan ise satıcı sorumludur. Ek vergiyi ödemeyenler aracını satamaz veya geri çekemez.

Maliye ve Maliye Bakanlığı Mali İdaresi, ek yol vergisinin uygulanmasına ilişkin esasları belirledi. Yönetmeliğin yayımlandığı tarihte tescil ve tescili yapılan binek otomobil, otobüs, kamyon, kamyonet, uçak ve helikopter dahil tüm araçlar ile 31 Aralık 2023 tarihine kadar tescil ve tescili yapılan tüm araçlar ek yönetmelik kapsamındadır. MTV. Ek MTV, araç sahiplerinin 2023'te ödeyeceği vergiye eşittir. 

Bu ek vergi, 2023 yılına özel olarak uygulanır ve bir kez alınır. Ek motorlu taşıtlar vergisini ödemeyenler araçlarını satamaz, tedavülden kaldıramaz, hurdaya çıkaramaz ve yurt dışına çıkaramaz.

Alan satışı mı, ücretli satış mı?

Resmi Gazete'de yayımlanan genelgeye göre, araç alım satımına ilişkin ek vergi yükümlülüğü, kanunun yürürlüğe girdiği tarihe bağlı olacak. Kanunun yürürlüğe girdiği 15 Temmuz tarihinden önce yapılan devir işlemlerinden aracın alıcısı, sonrasında yapılan satışlardan ise satıcı sorumludur.

Taslak metinde verilen örnekte 15 Mayıs 2023 tarihinde ek vergiden yasanın yürürlüğe girmesinden önce aracını devreden araç sahibi değil, aracı satın alan kişi sorumlu olacak. Yine 21 Ağustos 2023 tarihinde kanun yürürlüğe girdikten sonra aracını satan kişi ek vergiyi kendisi ödeyecek.

Örnek 1: (A) kayıtlı arabasını 15.5.2023 tarihinde (B)'ye devretmiştir. Bu durumda, (B) 7456 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte tescilli ve tescilli bir araca sahip olan (B) ek MTV mükellefidir.

Örnek 2: (C) 21/08/2023 tarihinde tescilli aracını (D)'ye devretmiştir. Bu durumda devir, 7456(D) sayılı Kanunun yürürlüğe girmesinden sonra gerçekleştiğinden, ek MTV'nin vergi mükellefi değildir.

TARLA İKİNCİ 6 AYDA YARISINI ÖDEYECEK Mİ?

Kanunun yayımlanmasıyla birlikte MTV mükelleflerinden 2023 yılı için tahakkuk eden tüm MTV tutarında ek vergi tahsil edilecektir. Ek MTV taksiti, kanunun yayımlandığı ay olan Ağustos ayı sonuna kadar, ikinci taksit ise Kasım ayı sonuna kadar ödenecek.

2023 yılının ikinci yarısında ilk kez tescil edilen sıfır kilometre aracın ek MTV'sinin yarısı 6 aylık süre üzerinden hesaplanacak ve peşin ödenecek. Bu, Eylül 2023'te ilk kez tescil edilen ve tescil edilen araba için yıllık MTV'nin yarısını da aldığınız anlamına gelir.

Ek MTV ödemesi yapılmayan araçlar taranmayacaktır.

Örnek 1: (A), tescilli ve tescilli arabasını 07/03/2023 tarihinde (B)'ye yıllık 1.626 TL yol vergisi bedeli ile satmıştır. Bu araç, kanunun yayımlandığı tarihte (B) adına ruhsatlı ve tescilli olduğundan, söz konusu araç için yıllık tahakkuk eden 1.626 TL'lik tutarın tamamı MTV (B) adına tahakkuk ettirilmektedir. Bu verginin ilk taksitinin Ağustos ayı sonuna kadar, ikinci taksitinin ise Kasım ayı sonuna kadar ödenmesi gerekmektedir.

Örnek 2: 9 Eylül 2023 tarihinde (A) adına tescil ve tescil edilen motorlu araç için 2023 yılının ikinci yarısına tekabül eden 1.272,5 TL tutarında motorlu taşıtlar vergisi ilk kez tahsil edildi. . Bu durumda (A) adına bu tutarda (1.272,5 TL) ayrıca MTV tahakkuk ettirilecek ve bu vergi yol vergisi ile birlikte peşin olarak ödenecektir.

DEPREM MAĞDURLARI HARİÇ TUTULUR

Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremler nedeniyle Maliye ve Maliye Bakanlığınca Vergi Usul Kanunu kapsamında “mücbir sebep” ilan edilen yerlerde; Deprem anında ruhsatlı ve tescilli taşıtlar, depremde yıkılan veya ağır veya orta hasarlı bina sahiplerine ait taşıtlar, şiddetli deprem hasarı nedeniyle kullanılamaz hale gelen taşıtlar, eşini veya eşlerinden birini kaybeden mükelleflere ait taşıtlar kan bağları

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Gördüğü rüyanın ardından tarlasında kuyu açtırmış, 1 milyar dolar petrol bulunmuştu. Et ve Süt Kurumu zam açıklaması yaptı: Fiyatların istikrarı için gerekli araçlar kullanılacak Cumhurbaşkanı Erdoğan talimatı verdi! Yerli ve milli pasaportların üretimi 25 Ağustos'ta başlayacak Tahıl yüklü 4 gemi daha Ukrayna'dan ayrıldı