Auto-Created-3
18 Eylül 2023 ( 62 izlenme )
Reklamlar

Gökyüzünden bakıldığında 'Allah' lafzı görünen cami! 8 yılda tamamlandı, 22 ekimde açılacak

Kırıkkale'deki Karacalı köyü girişinde bulunan 5 dönümlük arazide 2015 yılında başlanan Mescidi Rağbet Camisi'nin inşası tamamlanmış durumda. Bu cami, İslami Değerler Külliyesi içinde bulunuyor ve gökyüzünden bakıldığında 'Allah' lafzını oluşturan dikkat çekici bir tasarıma sahip.

Cidde Başkonsolosluğu eski basın ataşesi Bahattin Akyön'ün öncülüğünde başlatılan bu projenin tamamlanmasıyla ilgili bilgiler şu şekilde:

Cami, 4 yarım hilal şeklinde tasarlanmış ve manevi bir atmosfer oluşturması amacıyla Kur'an kursları bölümüne Kabe revaklarını anımsatan özel revaklar eklenmiştir.
İslami Değerler Külliyesi, 22 Ekim'de resmi olarak açılacak.
Bahattin Akyön, bu projenin Kırıkkale'de bir ilki temsil ettiğini vurgulamış ve caminin özelliklerini şu şekilde açıklamıştır:
Cami, 4 hilal şeklinde yarım kubbeden oluşuyor ve İslam'ın nurunu ve nişanesini hilalle dört bir yöne temsil ediyor.
Gökyüzünden bakıldığında 'Allah' kelimesini oluşturuyor ve gece ışıkları yandığında bu görüntü daha belirgin hale geliyor.
Cami, Selçuklu mimarisine uygun olarak tamamen taşla inşa edilmiştir ve Osmanlı ve modern Türk mimarisi öğelerini taşıyor.
Külliyede ayrıca 500 kişilik erkek ve 250 kişilik kadın alanlarına sahip iki ayrı mescit bulunmaktadır.
Projeye destek olanlara teşekkür edilmiştir ve bu projenin 8 yılda tamamlandığı belirtilmiştir.
İslami Değerler Külliyesi, gençleri farklı etkinliklerle bir araya getirmeyi hedeflemektedir.
Bu cami ve İslami Değerler Külliyesi, dini ve kültürel açıdan önemli bir merkez olarak hizmet verecektir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bakan Işıkhan'dan “asgari ücret desteği” açıklaması. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, enerjiden sonra gıda krizini tetikledi BDDK, 20 Nisan haftasına ilişkin bankacılık verilerini açıkladı Türkiye'nin 5 yıllık kalkınma planı hazır! Enflasyonun 2028'in sonunda yüzde 4,7'ye gerilemesi hedefleniyor