Auto-Created-3
31 Ocak 2024 ( 27 izlenme )
Reklamlar

Faiz artışlarına rağmen enflasyonun düşmemesinin nedenleri

Faiz artışlarına rağmen enflasyonun düşmemesinin nedenleri

5 Şubat'ta açıklanacak Ocak ayı enflasyonunun geçen yılın aynı ayındaki yüzde 6,5'i aşması bekleniyor. Yeni yılla birlikte ele alınacak ürün fiyat artışları, vergi artışları ve ücret artışlarının etkisinin enflasyon patikayı yukarı taşıması muhtemel. Ayrıca döviz kurunda Ocak ayında hızlanan değer kaybının devam etmesi durumunda enflasyonist baskılar artacaktır.

Aşağıdaki grafikte Koç Üniversitesi'nden arkadaşlarım Cem Çakmaklı ve Sevcan Yeşiltaş ile yaptığımız enflasyon tahminini paylaşıyorum. Ana senaryomuz Ocak ayında enflasyonun geçen yıl olduğu gibi yüzde 6,5'e ulaşacağını varsayıyor.

Bu durumda yıllık enflasyon Ocak ayına göre değişmiyor ve yüzde 65 seviyesinde kalıyor. Bu senaryoda, mayıs ayında yüzde 72'ye ulaşması beklenen enflasyonun yıl sonunda yüzde 49'a düşeceğini varsayıyoruz.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Emeklilere ek zam yapılacak mı? AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu tarih verdi Koronavirüse dair yalanlanmış 10 iddia Sözde ambargo var! Rusya'nın Avrupa'ya sıvılaştırılmış doğal gaz ihracatı rekor kırdı TMO, 28 Ağustos'ta fındık alımına başlayacak