Auto-Created-3
20 Mart 2023 ( 129 izlenme )
Reklamlar

Eyt linin bağkur borcu varsa ne yapmalı?

Eyt linin bağkur borcu varsa ne yapmalı?

Emeklilik yaşı yasası resmi gazeteyi yayınlayarak yürürlüğe girdi. Yaş dışındaki emeklilik koşullarını tamamlayan Eyt li kapsamındaki vatandaşlar emeklilik için bir dilekçe ile sgkya başvuruya başladılar. Sosyal Güvenlik Kurumu emekli maaşını bağlayacak sigortalılarda, kişinin kendisinin bağkur prim borcu olmamalıdır.

Bağkur Borçlusu olan Eytli ne yapmalı?

Bir okuyucunun sorusu:
Sigortalı çalışmaya 1997'de başladım. 4A ile 6500 günü tamamladım. Ama 2022'den itibaren dokuz aylık bir prim borcum var. "Yapılandırmayı bekleyin, borcunuz silinsin. Silmiyorsanız, ödeyin." dediler. “Günümü tamamladım, yapılandırmayı beklemeli miyim? Yoksa derhal emeklilik için borcumu ödeyip başvurmalı mıyım? (Cenk ü.)

Sosyal Güvenlik Kurumu emekli maaşını bağlayabilir, talebi yapan kişi sigortaları nedeniyle prim borcu olmamalıdır. Bu kural sadece prim borcu olan BağKur lu vatandaşlar için değil, aynı zamanda SSK'dan emeklilik için ve aynı zamanda Bağkur prim günü olanlar için de geçerlidir. Bu nedenle, SSK'da prim günleri yeterli olsa bile, bağkur prim borçlarını ödemeden emekli olamazlar.

Önceki yapılandırma yasalarında, dört ay içinde ödenmemiş BagKur prim borçları silindi. Bununla birlikte, Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunun gündeminde bulunan ve önümüzdeki hafta tartışılması beklenen Yasal Teklifte, BağKur prim borçlarının silinmesi hakkında bir hüküm yoktur.

Bununla birlikte, enflasyondaki farklılıkların yüzde 90'ı önceden prim borcu ödeyenler için silinecektir. Yasanın önümüzdeki hafta yürürlüğe girmesi bekleniyor. Borçlarınızı yapılandırma yasasının bir parçası olarak ödedikten sonra bir emekli maaşı başvurusunda bulunabilirsiniz. Yapılandırmanın bir parçası olarak, borçlarınızı Mart ayında öderseniz ve daha sonra bir emekli aylığı için başvurursanız, emeklilik Nisan ayından itibaren bağlanacaktır.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İGDAŞ 15 banka ile anlaştı! İstanbullular doğalgaz faturalarını taksitle ödeyebilecek krem İstanbul'da İspark ücretlerine yüzde 57 zam yapıldı Hindistan'daki şiddetli yağış, iPhone üretimini durdurdu