Auto-Created-3
06 Mart 2023 ( 54 izlenme )
Reklamlar

Enflasyon rakamlarına göre kira artış oranı yüzde 59,91 oldu.

Enflasyon rakamlarına göre kira artış oranı yüzde 59,91 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu Eylül ayı enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre yıllık enflasyon oranı beklendiği gibi 83,45 olarak açıklandı. Haziran ayında ev kiralarının yüzde 25'ten fazla artırılamayacağına ilişkin düzenleme yapılırken, işyerleri bu kapsama alınmadı. Enflasyon rakamlarından sonra; Ekim ayında kira artış oranı yüzde 59,91 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül ayı enflasyon rakamlarına göre; Enflasyon yıllık bazda 83,45 olarak kaydedilirken, aylık bazda yüzde 3,08 olarak açıklandı. Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte kira artış oranlarının araştırılmasına başlandı.

İŞ YERLERİ İÇİN KİRA ARTIŞ ORANI YÜZDE 59,91
Türkiye genelindeki fahiş konut kiralarının ardından yeni bir düzenleme yapılarak kiralar yüzde 25'e yükseldi. Ancak işyeri kiracıları düzenlemeden yararlanamadı. İş istasyonları için ödenecek kiralar 12 aylık TÜFE ortalamasına göre hesaplanmıştır. Ekim ayı kira artış oranı 59,91 oldu.

KONUT KİRA ARTIŞI YÜZDE 25'TE SABİTLENDİ
Son aylarda hükümet harekete geçti, konut kiraları ve fiyatları fahiş rakamlara ulaştı. Resmi Gazete'de yayınlanan yeni düzenlemeye göre; Kira artışları yüzde 25 ile sınırlandırıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "2023'te 1 Temmuz'a kadar yenilenen kiralarda bir önceki kira yılının yüzde 25'ini aşmamak kaydıyla artışların yapılacağına dair geçici bir hüküm var. Adalet Komisyonu'nda borçlar kanunu eklenecek, bir yıl süreyle bir önceki yılın kirasına en fazla yüzde 25 oranında zam yapılması mümkün" dedi.

KİRA NASIL HESAPLANIR?
Yüzde 25 artış oranına göre kiranızı hesaplamak için:

Şu anda kaç lire kiralıyorsunuz; Bu sayıyı 25 ile çarpın. Daha sonra elde ettiğiniz sayıyı 100'e bölün.

Ortaya çıkan sayıyı mevcut kiranıza ekleyin.

Son rakam, kiranızın artırılmış halidir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Tarımsal girdide yüzde 49,70 yükseliş Ulusal Süt Konseyi, çiğ süt tavsiye fiyatına zam yaptı BOTAŞ'tan Elektrik Üretimli Gazda İndirim 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, bu tarihlerde çift yönlü trafiğe kapatılacak