Auto-Created-3
19 Şubat 2024 ( 19 izlenme )
Reklamlar

Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında TROY kart vurgusu: Kullanımı yaygınlaştırılacak

Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı sonrasında yapılan açıklamada, enflasyonla mücadele kapsamında para ve maliye politikalarının etkin bir şekilde uygulanırken aynı zamanda yapısal reform çalışmalarının da hızla devam ettiği belirtildi. Açıklamada, İsrail'e yönelik boykot eylemleri sırasında yaygınlaşan TROY kart kullanımının da teşvik edileceği vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında gerçekleşen toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye ekonomisinin, 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan ve 'asrın felaketi' olarak nitelendirilen depremlerin etkilerine rağmen istikrarını koruduğu ifade edildi. Bu süreçte, yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı dengeli ve sürdürülebilir büyüme hedefi doğrultusunda enflasyonun düşürülmesi, kamu maliyesinin güçlendirilmesi, ithalata bağımlılığın azaltılması ve cari açıkta kalıcı bir düşüş sağlanması için politikaların uygulanmaya devam edildiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, ekonomideki yapısal reformların hızla devam ettiği ve Orta Vadeli Program'da belirlenen alanlarda somut adımların atıldığı ifade edildi. Afetlerle mücadeleden yeşil ve dijital dönüşüme, fiyat istikrarından kamu maliyesine kadar birçok alanda reformların ilerlediği vurgulandı.

Özellikle, Türkiye'nin Ödeme Yöntemi (TROY) kartının kullanımının arttığı ve tüm kamu kurumlarının bu kullanımı teşvik edeceği belirtildi. Aynı zamanda, finansal okuryazarlığın artırılması ve bireysel tasarrufların daha etkin bir şekilde kullanılması amacıyla çalışmaların sürdürüldüğü ifade edildi.

Son olarak, yatırım taahhütlü avans kredileri gibi programların güçlendirileceği ve finansal altyapının teknolojik olarak güçlendirilmesine yönelik çabaların devam edeceği vurgulandı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güney Kore lideriyle görüştü! Türkiye'ye 3. nükleer santral kuruluyor 2023 yılı TBMM ek bütçesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonunda onaylandı. Asgari emekli maaşını 7 bin 500 TL'ye yükselten düzenlemeyi de içeren kanun teklifi Meclis'e sunuldu Milyonlarca işçi, memur ve emekli, Temmuz ayında ücret, maaş ve maaşlarda artış bekliyor