Auto-Created-3
17 Kasım 2023 ( 35 izlenme )
Reklamlar

Ehliyet almanın maliyeti yılbaşından sonra 20 bin lirayı aşacak

Yeni yılla birlikte ehliyet almanın maliyetinin artması bekleniyor. Şu an ehliyet almak isteyenler kurs ücreti ve harçlarla birlikte ortalama 10 bin lira civarında bir ücret ödemektedir. Ancak 2024 itibarıyla bu rakamın 20 bin lirayı aşması beklenmektedir.

Akaryakıt ücretleri, eğitmen giderleri ve araç bakım maliyetlerinin artması, sürücü kurslarını zorlamaktadır. Bu durum, ehliyet almanın maliyetinin önemli ölçüde artmasına neden olmaktadır. Ehliyet almak isteyen sürücü adayları şu an için ortalama 7 bin 500 lira civarında bir ücret ödemekte ve bu miktar, ehliyet harcı ile birlikte toplamda 10 bin lirayı bulmaktadır. Ancak 2024 yılında bu ücretin 20 bin lirayı aşması beklenmektedir.

Sürücü kursları sahipleri, akaryakıt ücretleri ve eğitmen giderlerinin artması nedeniyle ehliyet almanın daha da zorlaşacağını ifade etmektedir. Ehliyet almak isteyenlerin ödeyecekleri ücretler, valilik, Milli Eğitim Müdürlüğü ve sürücü kursları tarafından belirlenmektedir ve illere göre farklılık gösterebilmektedir.

Yeni yılda A sınıfı sürücü belgesi harcı 1308 liraya yükselecekken, B sınıfı sürücü belgesi harçları 3 bin 945 lira olarak uygulanacak. Bu da ehliyet almak isteyenlerin maliyetini artıracak unsurlardan biri olarak öne çıkmaktadır.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Uzmanlardan 28 Mayıs seçim günü ve sonrası için gram Altın ve Döviz Kuru Uyarısı Bir "Tosuncuk" vakası daha ortaya çıktı: 300 milyon TL'lik vurgun yaptılar Memur zammı yarın Meclis'te görüşülecek! İşte yeni maaş tablo Asgari ücret yılda dört kez belirlenmeli konuşması