Auto-Created-3
06 Nisan 2023 ( 64 izlenme )
Reklamlar

EBRD, Türkiye için büyüme tahminini 4,5'e yükselttiğini açıkladı.

EBRD, Türkiye için büyüme tahminini 4,5'e yükselttiğini açıkladı.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye'ye ilişkin raporunun Bölgesel Ekonomik Beklentiler bölümünde büyüme tahminini güncelledi. EBRD, beklenenden daha güçlü iç talep ve ihracatta mütevazı bir toparlanma sonrasında Türkiye için 2022 büyüme tahminini yüzde 4,5'e yükselttiğini açıkladı.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), beklenenden daha güçlü iç talep ve ihracatta mütevazı bir toparlanma sonrasında Türkiye için 2022 büyüme tahminini yüzde 4,5'e yükselttiğini söyledi. Bankanın Bölgesel Ekonomik Beklentiler raporunun Türkiye bölümünde, Türkiye ekonomisi için bu yıl Mayıs ayında yüzde 2 olarak tahmin edilen büyüme beklentilerinin yüzde 4,5'e yükseltildiği belirtildi.

TÜRKİYE EKONOMİSİ NİSPETEN GÜÇLÜ
Raporda, iyi sermayelendirilmiş ve yüzde 3'ün altındaki sorunlu kredi faiz oranlarıyla Türk bankalarının Türkiye ekonomisinin güçlü yönlerinden biri olduğu vurgulanırken, ekonomik aktivitenin göreli olarak güçlü kalmaya devam ettiği kaydedildi. 

Raporda, Türk lirasının hızlı devalüasyonu ve yüksek enflasyonunun başlıca zayıf yönleri arasında olduğu tespit edildi. Raporda, Türkiye'nin 180 milyar dolarlık kısa vadeli dış borcunun yanı sıra cari açığın genişlediği ve döviz rezervlerinin zayıflamasının en önemli endişeler arasında yer aldığı belirtildi. 

Raporda, Türkiye ekonomisinin, yaz başında yapılan tahminlere paralel olarak, bütçe ve kamu harcamalarının planlanan seçimler öncesindeki etkisiyle 2023 yılında yüzde 3,5 oranında büyümesinin beklendiği tespit edildi. Raporda, küresel jeopolitik gerilimler ve gelişmiş piyasalardaki agresif parasal sıkılaştırma gibi küresel faktörlerin de Türkiye'nin büyümesi üzerinde baskı oluşturabileceği belirtildi.

EBRD BÜYÜME TAHMİNİ ARTIRDI
Raporda, EBRD'nin faaliyet gösterdiği bölgeler için büyüme tahmininin 1,2 puan artırılarak yüzde 2,3'e yükseltildiği, 2023 için büyüme tahmininin ise 1,7 puan düşürülerek yüzde 3,7'ye indirildiği belirtildi. 

Raporda, Orta Asya ekonomileri için büyüme tahmininin bu yıl 1,2 puan artırılarak yüzde 4,3'e, 2023 için 1,1 puan artırılarak yüzde 4,8'e yükseltildiği, Güneydoğu ve Doğu Akdeniz bölgelerinin bu yılki ekonomik büyümesinin 0,4 puan olduğu belirtildi. 2023 yılı için oranın artışla yüzde 2,9'a yükseldiği, 0,1 puan azalarak yüzde 4,7'ye düştüğü kaydedildi. 

Türkiye EBRD'nin en büyük pazarı. Ağırlıklı olarak özel sektörden olmak üzere 380'den fazla projeye yatırım yapan Banka'nın, ülkede 16 milyar 877 milyon Euro'nun üzerinde yatırımı bulunuyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Memurlar ve emekli memurlar arasındaki toplu iş sözleşmesinin ilk turu sona erdi TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, " Et fiyatlarında artış olabilir" Mevsimlik İşçilerin Hakları Nelerdir? Rekabet Kurumu'ndan 11 firmaya ağır ceza! Bir araya gelip et fiyatlarını artırdıkları tespit edildi