Auto-Created-3
09 Mart 2024 ( 34 izlenme )
Reklamlar

Dolar ve euro ne kadar?

Bugün doların güne değer kazancıyla başlamasıyla birlikte 31,8430 TL seviyesinden işlem gördüğü gözlemleniyor. Euro ise 34,6820 TL, sterlin ise 40,5480 TL'den satılıyor. Dolar endeksi ise 103,2 seviyesinde bulunuyor.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın faiz indirimi konusunda aceleci olmayacaklarını ancak uygun bir zaman olduğunda bu adımı atacaklarını belirtmesi dolardaki talebin azaldığını gösteriyor. Bugün Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faiz kararı yatırımcıların odak noktası haline gelmiş durumda.

Dün ABD'de açıklanan veriler, iş gücü piyasasında bir miktar zayıflama olduğunu gösterdi. Bu durum, Fed'in faiz indirme olasılığını mayıs ayı için %20, haziran ayı için ise %68 olarak fiyatlamaya başladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ise sıkı para politikası duruşunu desteklemek amacıyla kredi büyümesine dayalı zorunlu karşılık tesis etme kararı aldı. Bu kararla, belirlenen kredilerin aylık yüzde 2 büyüme oranını aşan kısmı için TL cinsinden zorunlu karşılık 1 yıl süreyle bloke olarak tutulacak.

Bugün yurt içinde haftalık para ve banka istatistikleri takip edilecekken, yurt dışında ECB faiz kararı ve ECB Başkanı Christine Lagarde'ın açıklamaları dikkatle izlenecek. Teknik açıdan dolar endeksinde 103 ve 102 seviyelerinin destek, 104 ve 105 seviyelerinin ise direnç olarak öne çıktığı belirtiliyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: Ücret artışlarının zamanla erimesini önleyeceğiz Mehmet Ali Erbil 'İnancım kuvvetlendi' deyip en büyük pişmanlığını itiraf etti: Çırılçıplak fotoğraflar... Apple'ın İrlanda'ya 13 milyar euro vergi ödemek zorunda kalıp kalmayacağı belli olacak Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a yanıt: Koltuk derdi olanın Allah belasını versin