Auto-Created-3
07 Ağustos 2023 ( 36 izlenme )
Reklamlar

Ev sahibi seçimi değişti! Hedefleri artık aileler yerine öğrenciler ve bekarlar

Son yıllarda aşırı yükselen kiralar nedeniyle konut sayısında düşüş yaşandı. Bunun sonucunda kiralık konut fiyatları yükseldi ve bu durumdan yararlanmak isteyen ev sahipleri tutumlarını değiştirdi. 

Daha önce evlerini ailelere kiralamak isteyen ev sahipleri artık öğrenci ya da bekar kişilere yöneliyor. "Bekar ol yarın evlen" mantığıyla hareket eden ev sahipleri, şimdi de dairelerini kısa süreliğine kiraya verebilecek öğrencilere ya da bekarlara vermek istiyor.

Kira fiyatları tavan yapınca ev bulmak neredeyse imkansız hale geldi. Bu durum kira fiyatlarını yükseltirken, ev sahipleri fikrini değiştirdi. Eskiden evlerini ailelere kiralamak isteyen apartman sahipleri artık öğrenci veya bekarları tercih ediyor. 

"Bekar ol yarın evlen" mantığıyla hareket eden ev sahipleri, şimdi de dairelerini kısa süreliğine kiraya verebilecek öğrencilere ya da bekarlara vermek istiyor.


Sahipler artık öğrenci veya bekar arıyor

Artan kiralar nedeniyle ev sahipleri kiracı tercihlerini değiştirdi. Eskiden aile isteyen ev sahipleri artık evlerini bekarlara veya kısa süreliğine kiralayabilecek öğrencilere veriyor.

"SAHİPLERİ 'Bekar, YARIN EVLENİYORLAR' DİYOR"

İzmir Emlak Kulübü Başkanı Rıdvan Akgün, öğrencilerin genellikle kısa süreliğine ev kiraladıklarını söyledi. “Mülk sahipleri doğal olarak en kısa süre kalabilecek kiracılar bulmaya yöneldi. Eskiden ev sahipleri öğrencilere tek kişilik daire vermezdi. Şimdi üniversite üst ve üçüncü sınıfları tercih ediyor ya da 'Bekar kalsınlar, yarın evlenecekler' diyorlar. .

“MÜLK SAHİPLERİ TERCİHLERİNİ TAMAMEN DEĞİŞTİ”

Akgün, kiralık daire sayısının az olmasının da fiyatları yukarı çektiğini belirterek, Eylül ayında yüzde 30'luk bir artış beklendiğini söyledi. Talep arttıkça ev sahiplerinin daha seçici hale geldiğini anlatan Akgün, “İlan verirseniz 1000 kişi arıyor. Mülk sahipleri tercihlerini tamamen değiştirdi. 

Kiracının kira süresi kısa olacak, tahliye yazısı verecek, kefil bulacak, kiranın 23 katı. Daha fazlasının gelir elde etmesi için şartlar ararlar. Son 2 yılı değerlendirecek olursak kiralar yüzde 600 arttı. Karşıyaka, Bornova, Güzelyalı gibi büyük şehirlerde en düşük kiralar 10 bin liradan başlıyor. 

2 yıl önce aynı evler 1.000 lira, 1.500 liraydı. 30. Ev sahipleri de kendilerini korumak için 1 yıllık sözleşme yapıyor. Bugün “oğlum kızım evleniyor” sözleriyle kiracısını tahliye etmeye çalışan ev sahiplerinin sayısı da arttı. 

2023–2024 akademik yılında öğrenciler barınma sorunuyla karşı karşıya kaldı. Kahramanmaraş'taki depremin ardından yurtlar depremzedelere ayrıldı, öğrenciler de minik evlerde, bungalov tarzı evlerde yaşamaya çalıştı.”

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Tramvayda yanlış anlaşılma tartışması! Akbil, binmediğini iddia ettiği turisti dışarı attı Litvanya, Türkiye’den SİHA alıp Ukrayna’ya Bağışlayacak "Duyum aldım" diyen Destici asgari ücret zammı için rakam verdi: 16-17 bin TL arasında olacak Asgari ücret yılda dört kez belirlenmeli konuşması