Auto-Created-3
16 Nisan 2023 ( 89 izlenme )
Reklamlar

DEGÜDER Başkanı açıkladı: Depreme dayanıklı binaları güçlendirmek ne kadara mal oluyor?

DEGÜDER Başkanı açıkladı: Depreme dayanıklı binaları güçlendirmek ne kadara mal oluyor?

Güçlendirme Derneği Başkanı Sinan Türkkan, belediyelere yapılan inşaat risk değerlendirmesi başvurularının sayısı artarken, güçlendirmenin konut başına 250 bin liraya mal olduğunu söyledi.

Kahramanmaraş depremlerinden sonra Türkiye genelinde birçok kişi yaşadığı binanın dayanıklılığını sorgulamaya başladı.

Yaşadıkları şehirlerde hazırlıklı olmak isteyenler, depreme dayanıklı binaların güçlendirilmesi için başvuruda bulunmaya başladı. (DEGÜDER) Başkanı Türkkan, karbon malzeme ile bina güçlendirme maliyetini ortalama bir fiyat şeklinde açıkladı.

NTV'nin haberine göre Türkkan, bir binanın nasıl güçlendirilip yıkılmaması gerektiğine dair şu bilgileri verdi:

“Karbon malzemeler, bildiğiniz kumaş şeklinde bina kiriş ve sütunların etrafına sarılarak yapılır ve yapıldığı yere dayanıklılık katar, demirden on kat daha güçlü bir malzemeler olan epoksi ile yapıştırılmış bir malzemedir. Yani bu malzeme ile sararsanız, sütunun bir deprem sırasında çökmesini veya çökmesini önlemeye büyük ölçüde yardımcı olacaktır" dedi.

Türkkan, "Ülke geneline bakacak olursak, tüm bina stokumuzun yüzde 75'inin riskli bölgede olduğunu hepimiz biliyoruz" diyen Türkkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

10 milyon veya 8 milyonluk bir envanterimiz olsa ve bunlar risk altındaysa yüzde 70 güçlendirme ile bunların yüzde 60'ı rahatlıkla kurtarılabilir. Öncelikle kolondaki donatılar belirlenmiş ve donatılardan sonra demir dışı bölgeden karotlar alınmıştır.
Hurda yapıldı, temelin analizi yapıldı. Zemin etüdü yapıldı. Bu bina da güçlendirilecek bir yapı olarak tasarlandı.” dedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Maliyeti beraber karşılayalım açıklaması AB, Hamas'ın operasyonu sonrası Filistinlilere yönelik kalkınma yardımını dondurdu İstanbul turizmde Avrupa destinasyonlarını aştı Trendyol ilk yurt dışı ofisini açtı