Auto-Created-3
14 Temmuz 2023 ( 62 izlenme )
Reklamlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ekim ve Kasım aylarında tamamlanan konutları depremzedelere teslim edeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Berlin Deprem Konferansı'na yaptığı görüntülü mesajda önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Kahramanmaraş depremlerinin yaralarının sarıldığını belirterek, "Ekim ve kasım aylarında inşaatı tamamlanan konutları kademeli olarak teslim edeceğiz. 319 bin konutu ilk yılda tamamlayarak hak sahiplerine teslim edeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Berlin Deprem Konferansı'na video mesaj gönderdi. Katılımcılara selamlarını ileten Erdoğan, depremde Türkiye ile dayanışma gösterenlere teşekkür etti. Konutların teslim tarihi ile ilgili olarak Erdoğan, "Ekim ve Kasım aylarından itibaren inşaatı tamamlanan konutları kademeli olarak teslim edeceğiz. 319 bin konutun inşaatını ilk yılda tamamlayarak hak sahiplerine teslim edeceğiz. Hedefimiz toplam 650 bin konut yapmak." ifadelerini kullandı.

"Her fırsatı kullandık"

Türkiye'nin 6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ta iki büyük depremle sarsıldığını hatırlatan Erdoğan, “Asrın felaketi olarak adlandırılan bu depremlerde 50 binden fazla canımızı kaybettik. 11 ilde 311 bin deprem oldu.” 872 bin bağımsız bölümü olan binalar kullanılamaz hale geldi. 

Yerler, tarım arazileri, dükkanlar, fabrikalar zarar gördü. 14 milyon insanımız depremin olumsuz etkilerini bizzat yaşadı. İlk günden itibaren devletimizin tüm imkanlarını seferber ettik. Milletimiz de deprem bölgesindeki kardeşleri için seferber oluyor.

“Hayatı normale döndürmek için çalışıyoruz”

Belediyelerimizin ve sivil toplum kuruluşlarımızın olağanüstü bağlılığını her zaman hissettik. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz, imar ve imar sürecinde kilit oyuncular arasında yer aldı. 

Dünyanın dört bir yanından deprem bölgesine akın eden dost ve kardeş ülkelerin yardımlarını asla unutmamalıyız. Bu zor günümüzde yanımızda olan herkesi minnetle anacağız. El ele, gönül gönüle depremin yaralarını sarmaya çalışıyoruz. Bölgede hayatın normale dönmesi için var gücümüzle çalışıyoruz.

"Toplam 650 bin konut yapmak istiyoruz"

Tüm molozları kaldırdık ve hızla deprem olmayan bölgelerde kalıcı evler inşa etmeye başladık. Ekim ve Kasım aylarından itibaren tamamlanan konutları kademeli olarak teslim edeceğiz. 

İlk yıl 319 bin konutun inşaatını tamamlayarak hak sahiplerine teslim edeceğiz. Hedefimiz toplam 650.000 daire yapmak. Şehirlerimizi eskisinden daha güvenli ve dayanıklı hale getirmeye kararlıyız. 

Depremin ülkemiz ekonomisine toplam maliyetinin 104 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Siz dostlarımızın desteği ile birlikte bu ağır yükün üstesinden geleceğimizi umuyorum. TOBB ile Alman Sanayi ve Ticaret Odası'nın düzenlediği bu konferansı memnuniyetle karşılıyorum. 

Konferansa video mesajı ile destek veren değerli dostum Olaf Scholz'a teşekkür ederim. Türkiye ve Almanya'nın yanı sıra birçok Avrupa ülkesinden de konferansa katılan firmaları görmekten memnuniyet duyduk.”

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Güne yatay seyirle başlayan altının gram fiyatı 1.680 lira seviyesinden işlem görüyor Enerji Bakanı Bayraktar: Gabar'da rekor kıracağız Memur maaşına zam 1 Mayıs'tan önce yapılacak. Nüfus cüzdanı, ehliyet ve noter harçlarına yeni yıl zammı!