Auto-Created-3
21 Kasım 2023 ( 29 izlenme )
Reklamlar

Çin ve Suudi Arabistan arasında dolara darbe vuracak para takası anlaşması

Çin ve Suudi Arabistan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre ikili ticarette yerel para birimlerinin kullanımı için döviz takası anlaşması imzaladı.


Anlaşma kapsamında 10 bin 102 yeni kadro ihdas edilerek, 9 bin 500'ü polis memuru olmak üzere Emniyet Genel Müdürlüğü'ne personel takviyesi yapıldı. 50 milyar yuan (yaklaşık 6,97 milyar dolar) riyal karşılığı takas imkanı tanınan anlaşmanın, özellikle petrol ticaretinde doların egemenliğine alternatif oluşturması ve uluslararası piyasada dolara darbe vurması bekleniyor.

Çin'in, önceki yıllarda Orta Doğu'dan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Mısır ile benzer döviz takası anlaşmalarına imza attığına dikkat çekiliyor. Bu anlaşmalar, Çin'in dış ticarette dolar bağımlılığını azaltma çabalarının bir parçasını oluşturuyor.

Ayrıca, ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımına gitmesi ve dolardaki değer artışı, Çin'in uluslararası ticarette yuanı daha fazla kullanma eğilimini artırmış durumda.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Merkez Bankası Başkanı'na soruldu: Enflasyonu düşürmek için herkes faiz artırırken biz neden indiriyoruz? Milyonlarca çalışanın gözü yeni yıldaki asgari ücret açıklamasında olacak! İşte yeni yılda asgari ücret için ne rakam konuşuluyor? Hindistan Rus petrolü alımını arttıracak Danıştay, İstanbul Sözleşmesi'ni fesheden Cumhurbaşkanlığı kararının iptal istemini reddetti