Auto-Created-3
31 Mart 2023 ( 50 izlenme )
Reklamlar

Çiftçi ekmeklik buğdayı 5,75 TL olarak görmek istiyor

Adana Çiftçiler Birliği, 2022 senesi amacıyla buğday maliyetini kalem kalem hesaplayarak taban fiyat beklentisini açıkladı.


Adana Çiftçiler Birliği'nin hesabına göre, 2022 senesi amacıyla 1 kilogram buğdayın üretim maliyeti 4 lira 26 kuruş olurken, hesaba çiftçinin yüzde 35 kârına denk gelen 1,49 TL de eklendiğinde desteklemeler hariç beklenilen buğday taban fiyatı kilogram başına 5,75 TL olarak açıklandı.

Hatırlanacağı üzere Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), geride bıraktığımız sene ekmeklik buğday amacıyla alım fiyatını kilogram başına 2.25 TL olarak açıklamıştı.
Mutlu Doğru, yaptığı açıklamada, "Buğday üreticilerimiz ve buğday pazarlarından aldığımız bulgular çerçevesinde, hasat döneminde, bu seneki ekmeklik buğday fiyatlarının; mazot, gübre, sertifikalı tohum ve fiyat farkı desteklemeleri hariç 5.75 TL/Kg olmasının üretimin sürekliliği amacıyla ideal olacağı görüşüyle kamuoyunun takdirlerine sunarız" dedi.

Bu sene tarımsal girdi fiyatlarının aşırı artması nedeniyle çiftçilerin üretim maliyetlerinin çok yüksek olduğunun altını çizen Doğru, buğday ekim mevsimi ile hasat vakti arasında bile çok büyük maliyet farkları oluştuğuna ilgi çekti.

"TMO, FİYATLARI HAFTALIK GÜNCELLEMELİ"

Mutlu Doğru, yaptığı açıklamada, "Geçen sene yaşanan kuraklık nedeniyle 17 milyon ton seviyesinde gerçekleşen buğday üretimimiz, kendi gereksinimiz olan buğdayı da vatan dışından ithal etme zorunda bırakmış, pandemi ve RusyaUkrayna savaşının da başlamasıyla buğday fiyatları dünya pazarlarında yükseldiğinden, ülkemize maliyeti yüksek olmuştur. TMO, Türkiye’nin en büyük hububat alıcısı konumunda olması sebebiyle, pazarı daha aktif düzenlemesi ve pazara daha etkin araya girmek yapabilmesi yönünden açıklanacak hububat alım ve satış fiyatlarını, ülkemizin geniş hasat coğrafyası ve değişen pazar koşulları göz önüne alınarak, haftalık güncelleme yapması, alım fiyatlarıyla birlikte satış fiyatları ve şartlarını da açıklanması beklentimizdir" ifadelerine yer verdi.

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, bu sene buğday rekolte beklentilerinin ise 19 milyon ton seviyesinde olduğunu söyledi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Baklavada fıstık problemi Bakan Şimşek'in TÜİK Başkanı'nı arayıp "Gerçek verileri açıklayın" dediği iddialar İletişim Başkanlığı tarafından yalanlandı Ortalık karıştı Abdulkadir Uraloğlu, "1 Temmuz 2023 tarihi itibariyle bu ücreti 4,42$ olarak güncelliyoruz.”