Auto-Created-3
30 Mart 2023 ( 66 izlenme )
Reklamlar

CHP'li Öztrak: Hükümetin belirlediği yeni asgari ücreti eleştirdi.

CHP'li Öztrak: Hükümetin belirlediği yeni asgari ücreti eleştirdi.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, açıklanan 8 bin 506 lira asgari ücrete tepki göstererek Hükümeti eleştirdi. Öztrak, "Yeni yılda uygulanacak asgari ücret de emin olun 3 ay bile dayanmaz, açlık sınırının mutlaka altına düşer.” dedi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Faik Öztrak, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında 92 yıl önce Menemen'de şehit olan Asteğmen Kubilay'ı anarak, gündeme ilişkin özellikle asgari ücret ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Hükümetin ekonomi politikasını eleştiren Öztrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl eylül ayında "Faiz sebep, enflasyon sonuç" dediğini hatırlattı. Bu anlayışla yönetilen ülkede paranın "posta pulu" olduğunu ve "enflasyonu hortlatanın hükümet politikaları" olduğunu savunan Öztrak, şunları kaydetti: "2021'in son üç ayında tabela faizi göstergesini 5 puan indirmiş ve yüzde 19'dan yüzde 14'e düşürmüşlerdi. Faiz indirimi sonrası dolar kuru 8, lira 65 kuruş oldu. 20 Aralık 2021 gecesi 18 lira 33 kuruşa çıktı. Bu da sadece üç ayda yüzde 53'lük bir devalüasyona neden oldu. Dış ticaret açığı geçen yıl 44 milyar dolar seviyesindeydi. Bugün dış ticaret açığı tam olarak 107 milyar dolar. Dış ticaret açığı son 10 yılın zirvesinde geçen yıl cari açık 12,5 milyar dolardı, bugün 43,5 milyar dolara çıktı Neredeyse cari açığı kapatacakları yerde 3,5 kat artırdılar. Enflasyon mu, geçim pahalılığı mı? Tüketici enflasyonu geçen yıl yüzde 19 civarındaydı. Bu saçma sapan kararları uygulamaya koyduklarından beri bugün yüzde 84, üretici enflasyonu yüzde 45 di, bugün yüzde 136, gıda enflasyonu yüzde 29 du, bugün yüzde 103.” dedi.