Auto-Created-3
16 Aralık 2020 ( 4299 izlenme )
Reklamlar

Bu Borcunuz Varsa Bekleyin Ödemeyin Detaylar >>>

Borcu olanlara indirim gelecek ve herkes rahatlayacak işte o açıklama… EMEKLİLİK İMKANI Buna ‘ihya’ (canlandırma) deniyor. Yani süreler yanmıyor. İhya talebinde bulunup bu dönemlere ait borçlar ödendiğinde hizmetten sayılıyor, ihya ile prim sayısı artıyor..Bu yolla prim eksiği olanlar yaş şartını da tamamlamışsa hemen emekli olabiliyor. BİNLERCE LİRA BORÇ İhya gerçekleştirilirken SGK, prim borcunu güncel değer üzerinden hesaplıyor. Örneğin; esnafın 2005 senesinden Bağkur prim borcu var ise hesap bugünkü aylık prim göz önüne alınarak yapılıyor. O da şu an için en az 700 lira. Bu esnaf, 13 sene boyunca hiç prim ödemediyse yalnızca anapara borcu 109 bin tl’ye çıkıyor. Faiz ve cezasıyla borç katlanıyor hali ile ödenemez duruma geliyordu. O da şu an için en az 700 lira.

Bu esnaf, 13 sene boyunca hiç prim ödemediyse yalnızca anapara borcu 109 bin tl’ye çıkıyor. Faiz ve cezasıyla borç katlanıyor hali ile ödenemez duruma geliyordu. 7 YIL SONRA GELDİ Beklenen iyi haber ‘af paketi’yle geldi. Meclis’e gönderilen tasarıya göre; dondurulan primler bugünkü değer üzerinden değil, borcun doğduğu yıla göre hesaplanacak. Bir başka deyişle primler hiç dondurulmamış gibi işlem yapılacak. Bu gerçekleştirilirken borcun faizi silinecek ve enflasyon farkı bulunacak.


Peşin ödemede farkın % 90’ı silinecek. Bu kapsamda en son düzenleme Şubat 2011’de yapılmıştı. YÜZDE 90’I SİLİNECEK Yeni düzenlemeyle geçmiş dönemden çok fazla Bağkur prim borcu olanlar büyük avantaj elde edecek. Örneğin; 2010 senesinde en düşük Bağkur primi 47 liraydı. Bu borç 18 senelik enflasyona göre hesaplandığında 376 lira oluyor. Bu borç peşin ödenirse enflasyon farkının % 90’ı yani 296 lirası silinecek ve ödenecek prim 80 lira olacak. Af çıkmasaydı her ay için en az 700 lira ödenmesi gerekecekti.

‘PEŞİN’ ŞARTI VAR AMA ESNETİLMELİ! Bağkur prim borcunu ödemek isteyenler ‘Temmuz’ sonuna kadar müracaat yapacak. İlk taksit ve peşin ödeme süresi 31 Ağustos olarak belirlendi. Af paketine göre; ihya talebinin ardından çıkarılan borcun, ilk taksit ödeme süresinde yani 31 Ağustos’a kadar ‘peşin’ olarak ödenmesi gerekmektedir. Aksi durumda avantaj ortadan kalkacak. Ucuz kredi için bankalarla görüşmeler sürüyor. İsteyen kredi çekip borcu kapatabilecek. Ancak kredi çekemeyenler borcu defaaten yani peşin ödemekte zorlanabilir. Bu sebeple diğer borçlarda olduğu gibi 18 ay eşit taksit olanağı Bağkurlu’nun elini rahatlatır.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bu Belirtiler Varsa Dikkat ! >>>>>> AFFET BENİ BABACIĞIM İstanbul'da yaşam maliyeti yüzde 112 artarak rekor tazeledi. Konya'da kovulduğunu bildiren bir vatandaşın cebindeki 5 TL'lik banknotta yazan not yürek burktu!