Auto-Created-3
20 Mart 2024 ( 66 izlenme )
Reklamlar

Benzine 1.34 TL, motorine 1.11 TL zam geliyor

Akaryakıt istasyonlarında yeni bir fiyat değişikliği yaşanacak. Gece yarısı itibarıyla benzinin litre fiyatına 1 lira 34 kuruş, motorinin litre fiyatına ise 1 lira 11 kuruş zam yapılacak. Bu zamla birlikte İstanbul'da benzinin litre fiyatı 43.44 TL, motorinin litre fiyatı ise 43,01 TL seviyesine yükselecek.

Uluslararası petrol fiyatları ve döviz kurundaki değişimler doğrultusunda akaryakıt fiyatlarında sürekli güncellemeler yapılıyor. 21 Mart Perşembe günü pompalara yansıtılacak olan bu yeni zamla birlikte benzin ve motorin fiyatları 43 TL seviyesinin üzerine çıkacak.

Önceki zam, 15 Mart Cuma günü gerçekleşmişti. Bu son zam öncesinde benzine ve motorine yapılan zamın ardından, iki petrol ürününde tekrar fiyat artışı yaşanacak. Sektör kaynaklarından elde edilen bilgilere göre, benzine 1.34 TL, motorine ise 1.11 TL zam yapılacak.

Şu anda İstanbul'da benzinin litre fiyatı 42,10 TL iken, motorinin litre fiyatı 41,90 TL seviyesindedir. LPG ise ortalama olarak 21,95 TL'den satışa sunulmaktadır.

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'de gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle belirlenmektedir. Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken, Akdenizİtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru dikkate alınarak belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı belirlenir. Bu hesaplama sonucunda dağıtım firmaları tarafından uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti doğrultusunda şirketler ve bölgelere göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İşsizlik Nisan ayında 11.3ü gördü "Türklere çıkmayan evler Suriyelilere çıkıyor" iddiasından sonra TOKİ'den yalanlama mesajı geldi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısı sona erdi İlk Togg Cumhurbaşkanını Teslim Edildi