Auto-Created-3
20 Ocak 2024 ( 64 izlenme )
Reklamlar

Bakan Şimşek: Ev sahiplerinin kira gelirlerine inceleme başlattık

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ev sahiplerinin kira gelirlerinin doğru bir şekilde beyan edilmesi için inceleme başlatıldığını duyurdu. Bu inceleme kapsamında yaklaşık 4,5 milyon konutun analiz edildiğini ve kira geliri elde edebilecek potansiyele sahip adreslerde fiili tespitlerin yapılacağını belirtti.

Şimşek, bu çalışmanın kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında yapıldığını ve mart ayında kira gelirlerinin doğru beyanını sağlamak amacıyla başlatıldığını ifade etti. Yapılan incelemede, tapu ve nüfus verilerinin incelendiğini ve kira geliri elde edebilecek potansiyele sahip 4,5 milyon konutun analiz edildiğini açıkladı. Kiralık olarak kullanılan adreslerde ise fiili tespitler yapılacağını belirtti.

Ayrıca, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında denetim çalışmalarını sürdürdüğünü ve bu yılın mart ayında kira gelirlerinin doğru beyan edilmesini sağlamak amacıyla ev sahiplerine yönelik bir inceleme başlatıldığını söyledi. Şimşek, kira geliri beyannamelerinin internet üzerinden de elektronik ortamda verilebileceğini ve bu konuda mükellefleri bilgilendirdiklerini ifade etti. Beyan dönemi öncesi hatırlatmaların devam ettiğini ve beyannamelerinde uyumsuzluk olan mükelleflere yönelik yasal işlemlerin başlatılacağını belirtti.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Borsada Hareketlilik Devam Ediyor Bakan Işıkhan: Emeklilerimizin yüzünü güldürecek yeni adım atacağız Avrupa borsaları yüzde 3'ün üzerinde kayıp yaşadı Tüketici Güveninde Yükseliş Var