Auto-Created-3
01 Mart 2023 ( 76 izlenme )
Reklamlar

Bakan Nabati'nin TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmesi: "Yüksek enflasyonu bu ülkeden def edeceğiz."

Bakan Nabati'nin TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmesi: Yüksek enflasyonu bu ülkeden def edeceğiz.

Ağustos enflasyonu piyasa beklentilerinin altında geldi ve 24 yılın en yüksek seviyesini yeniledi. TÜİK'e göre; TÜFE aylık yüzde 1,46 artarken, yıllık enflasyon yüzde 79,60'tan yüzde 80,21'e yükseldi. 

Açıklanan enflasyon verilerini değerlendiren Maliye ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Enflasyonun daha da yavaşladığını önümüzdeki aylarda hep birlikte göreceğiz. Yüksek enflasyonu bu ülkelerden bir daha geri dönmemek üzere def edeceğiz.”

Piyasaların merakla beklediği enflasyon verileri açıklandı. Buna göre Ağustos 2022'deki TÜFE değişimi bir önceki aya göre yüzde 1,46, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 80,21 olarak gerçekleşti. Yıllık enflasyon böylece son 24 yılın zirvesini tekrarladı.

"BÜYÜK EKONOMİLER ENFLASYON VE RESESYON İLE MÜCADELE EDİYOR"
Maliye Bakanı Nureddin Nebati açıklanan enflasyon verilerini değerlendirdi ve oldukça emin mesajlar verdi. İşte Bakan Nebati'nin Twitter hesabından yaptığı açıklamalar;

“Dünyanın en büyük ekonomileri enflasyon ve durgunluk endişeleriyle boğuşuyor. Bu ülkeler, son 4050 yılın en yüksek enflasyon oranları karşısında ekonomilerinin durma noktasına geleceğinden endişe ediyor." dedi.

"POLİTİKAMIZI YATIRIMI VE ÜRETİMİ TEŞVİK ETMEK İÇİN KULLANIYORUZ"
Yatırımları ve üretimi durdurmadan enflasyonla mücadelemizi sürdürüyoruz. Politikalarımızı yatırım ve üretimi teşvik etmek için de kullanıyoruz. Böylece makine ve teçhizat yatırımları 2022 ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %17,8 arttı.

“ENFLASYONUN DAHA DA HIZ KESTİĞİNİ GÖRECEĞİZ”
Önümüzdeki aylarda enflasyonun daha da yavaşladığını göreceğiz. Bugün açıklanan Ağustos enflasyon verileri de bu tahminleri destekliyor. Yüksek enflasyonu bu ülkelerden bir daha geri dönmemek üzere def edeceğiz." dedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ulaşıma Bayram Zammı Geldi ilginç iddia O toplantıda Erdoğanı Ze'hir'lemek istemişler. Ba'kın nasıl Kur'tulmuş EBRD’den Denizbank’a deprem kredisi Merkez Bankası Başkanı Erkan: TL'ye geçiş zamanı geldi