Auto-Created-3
18 Mart 2023 ( 68 izlenme )
Reklamlar

Bakan Bilgin: "Asgari ücrete yüzde 50 zam olur mu?" sorusuna cevap verdi

Bakan Bilgin: "Asgari ücrete yüzde 50 zam olur mu?" sorusuna cevap verdi

Milyonlarca vatandaşın gözü bu yıl başında uygulanacak asgari ücret artışına çevrilirken, canlı yayında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den dikkat çekici bir açıklama yer aldı. Bakan Bilgin: "5 bin 500 lira olan asgari ücrete yüzde 50 zam olur mu?" sorusuna "Hayali değil gerçekçi bir rakam üzerinde durmak lazım. Şirketlerin ödeyebileceği bir tutar arıyoruz.” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Haber kanalında Emeklilikte Yaşa Takılanlar'la (EYT) ilgili açıklamalarda bulundu. Bilgin, "EYT için net tarih 8 Eylül 1999. Yıpranma hakkı, doğum ve askerlik borçlanmaları olsa bile işe başlangıç tarihi geriye çekilemez. Bunlar ancak eksik prim gün sayısını tamamlamak üzere yapılır. Yani o eksik kalan prim gün sayısını telafi eder. Ama işe başlangıcı geri çekmez. Öyle bir şey yok" dedi.

EYT'LİLERE 5 PUAN FORMÜLÜ MASADA
Bilgin, emekli olanların işe devam etmesi durumunda, normal çalışanlara göre primlerinin 5 puan yükseldiğini ve işverenlerin EYT düzenlemesinin hayata geçmesi sonrasında bu farkın kaldırılmasını istediğini belirtti. Bilgin, şunları kaydetti: "Buna çözüm olarak işveren emekli olan kişiyi çalıştırıyorsa devlete normal çalışandan daha fazla prim ödüyor. Primi aşağı çekerek eşit seviyeye getireceğiz. Yani işverene sen EYT'li olan bu çalışanını atma, çalıştır. Biz sana sosyal güvenlik destek primi vereceğiz" açıklamasında bulundu.

"İŞVEREN TAZMİNAT ÖDEMESİNİ TAKSİTLENDİREBİLİR"
EYT'lilerin kıdem tazminatı konusunda işverenin taleplerine de değinen Bilgin, "Bu konuda da hükümetin bazı formülleri var" diyerek şunları ifade etti; "Öncelikle bu büyük bir sorun değil. Çünkü işveren kıdem tazminatını vergiden düşüyor. Ayrıca kıdem tazminatı ödemesini işveren işçisiyle kendi arasında anlaşarak taksitlendirebilir. İşveren EYT'lilerin kıdem tazminatını ödeyebilmek için kredi talebinde de bulunuyor. Ancak hükumet bu konuya sıcak bakmıyor. Kıdem tazminatının işveren tarafından hazır tutulması gerektiğine vurgu yapılıyor."

ASGARİ ÜCRET SORUSUNA DA YANIT VERDİ
Bilgin, "5 bin 500 lira olan asgari ücrete yüzde 50 zam olur mu?" sorusuna, "Hayali değil gerçekçi bir rakam üzerinde durmak lazım" diyerek, işletmelerin ödeyebileceği bir ücret arayışında oldukları yanıtını verdi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Merkez Bankası yatırımcı günleri düzenleyecek! İlki New York'ta Yalancı koronavirüs hastalığı' yaşayanların sayısı artıyor' Kişi başına düşen gelirin en yüksek olduğu il Kocaeli AKP'li Özhaseki, bugünkü enflasyonu 2002 ile karşılaştırdı: "Ekmeği 1 liraya alamıyorsunuz ama, bugün 5 liraya çok rahat alabiliyorsunuz"