Auto-Created-3
31 Mart 2023 ( 73 izlenme )
Reklamlar

Avrupa Merkez Bankası faiz artırımlarını yavaşlatmaya başladı: 50 baz puan artış yaparak 2008'den bu yana en yüksek faiz seviyesine geldi.

Avrupa Merkez Bankası faiz artırımlarını yavaşlatmaya başladı: 50 baz puan artış yaparak 2008'den bu yana en yüksek faiz seviyesine geldi.

Faiz oranları, Rusya yaptırımlarının körüklediği enerji krizinin yol açtığı hiperenflasyon döngüsünün yavaşlamasını yansıtıyordu. Avrupa Merkez Bankası (ECB/ECB) bu kez en önemli faiz oranını 50 baz puan artırdı. Ancak bu, 2008'den bu yana en yüksek seviyesine ulaşmak için yeterliydi.

ECB, dün ABD Merkez Bankası'nın yaptığı gibi rekor artış oranını yavaşlattı ve faiz oranlarını 50 baz puan artırdı. İngiltere Merkez Bankası ve İsviçre Merkez Bankası bugün enflasyonla mücadele için faiz artırımlarını 50 baz puanla sınırlama kararı aldı.

Avrupa Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, yeniden finansman faizinin yüzde 2,50'ye, mevduat faizinin yüzde 2'ye ve marjinal fonlama faizinin yüzde 2,75'e yükseltildiği açıklandı. Sonuç olarak, ECB faiz oranları 2008'den bu yana en yüksek seviyelerine yükseldi.

ECB, üç ana faiz oranını Temmuz'da 50 baz puan, Eylül ve Ekim'de ise 75 baz puan artırdı. ECB son kararıyla üst üste dördüncü kez faiz oranlarını yükseltti.

Enflasyon görünümünün yukarı yönlü keskin bir şekilde revize edilmesiyle birlikte faiz artırımlarının devam etmesinin beklendiği vurgulanan açıklamada, enflasyonun %2'lik orta vadeli hedefine ulaşması için faiz oranlarının istikrarlı ve belirgin bir şekilde artırılması gerektiğine dikkat çekildi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Suda bir gemi gördüğünü sanan çocuk kazmaya başlayınca başka bir şey keşfetti. Avrupa Merkez Bankası faiz artırımlarını yavaşlatmaya başladı: 50 baz puan artış yaparak 2008'den bu yana en yüksek faiz seviyesine geldi. Adalet Bakanı Tunç: Kirada yüzde 25 sınırı günün şartlarına belirlenecek Güvenli İşyerlerine Prim İndirimi Yapılacak