Auto-Created-3
31 Mart 2023 ( 57 izlenme )
Reklamlar

Anneler Günü bereketi! Antalya'dan tam 33 ülkeye 70 milyonluk çiçek ihracat ediliyor

Anneler Günü bereketi! Antalya'dan tam 33 ülkeye 70 milyonluk çiçek ihracat ediliyor

Anneler günü adına Antalya'dan 33 ülkeye 70 milyon dal çiçek ihraç edildi ve bu ihracat sonrasında 10 milyon dolar kazanıldı. Savaşın sürmekte olduğu Rusya ve Ukrayna'ya 15 milyon çiçek gönderilirken, bu yıl da en çok tercih edilen çiçek kırmızı karanfil oldu.

Turizmin en canlı olduğu şehirlerden ve ek olarak kesme çiçek merkezi olarak bilinen Antalya’dan dünyanın 33 farklı ülkesine Anneler Günü çiçeği ihraç edildi. Hollanda, İngiltere, Almanya’nın başı çektiği dünyanın dört bir yanındaki ülkelere ihraç edilen çiçekler ülke ekonomisine 10 milyon dolarlık bir gelir sağladı. En çok tercih edilen çiçek kırmızı karanfil oldu. Kırmızı karanfilden sonra en çok tercih edilen çiçek beyaz ve pembe karanfil oldu.

"ÇİÇEKLERİMİZİ TIR VE UÇAK KARGOLARLA GÖNDERDİK"

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Dumancı, diğer çiçek türlerine de talebin çok olduğunu ancak kırmızı karanfil kadar yoğun ilgi görmediklerini söyledi ve sözlerine; 'Çiçeklerimiz TIR ve uçak kargolarla gönderildi. Siparişlerin yetişmesi için tüm hızımızla çalışıyoruz. Kadınlarımızın, annelerimizin elinden çıkan çiçekler dünya annelerini sevindirecek" ifadeleri ile devam etti.

10 MİLYON RUSYA'YA, 5 MİLYON DA UKRAYNA'YA GÖNDERDİK"

İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde sekteye uğrayan kesme çiçek sektörü, ülkelerin sınır kapılarının yeniden ticari olarak açılmasıyla canlılık kazandı. Geçtiğimiz Anneler Günü’ne göre yaklaşık yüzde 4050 arası büyüme gösteren kesme çiçek sektörü, savaşın sürmekte olduğu Rusya ve Ukrayna tarafından da ilgi görmekte. Rusya ve Ukrayna’ya ihraç edilen çiçeklerin, satış noktalarına iletildiğini açıklayan Dumandı, Bu anneler gününde biraz buruk da olsa sevineceklerini düşünüyoruz. 10 milyon Rusya'ya 5 milyon da Ukrayna'ya kesme çiçek gönderdik" ifadelerini kullandı.

"ÇİÇEKLER İÇİNDE ÇALIŞMAK ÇOK GÜZEL BİR HİS"

Bir kesme çiçek atölyesinde çalışan Müjgan Yücel, çiçeklerin arasında çalışmaktan oldukça mutlu olduğunu dile getirerek, 'Bir anne olarak benim elimden çıkan bir çiçeğin başka bir anneyi sevindirmesi çok güzel bir duygu. İşimi severek yapıyorum. Umarım çiçekleri alanlar da mutlu olur. Tüm çiçekleri ve renklerini seviyorum" dedi. Atölyede çalışan 2 çocuk annesi Meryem Gönül de çiçekler içinde çalışmaktan dolayı mutlu olduğunu söyleyerek, 'Çiçekler içinde çalışmak çok güzel bir his. En çok beyaz karanfili severim. Çocuklarımdan da bir sürpriz bekliyorum" sözlerini kullandı.

 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

USTA OYUNCU Güne yatay seyirle başlayan altının gram fiyatı 1.680 lira seviyesinden işlem görüyor Bakan Şimşek: "Ekonomi politikalarımız kısa vadede fiyat istikrarını ve finansal istikrarı hedeflemektedir" İBB "deprem" raporu hazır! İşte İstanbul'da acil dönüştürülmesi gereken 7 ilçe